Alergie na slunce – projevy, první pomoc a prevence
Trápí vás svědivé pupínky nebo zčervenání pokožky brzy po opalování? Zpozorněte, protože právě takto se projevuje alergie na slunce, kterou trpí asi jedna pětina všech lidí. Někdy se jí říká také sluneční kopřivka, může se objevovat často a opakovaně, ale u někoho se může projevit jen párkrát za život.
Sílící sluneční paprsky jsou sice příjemné, ale naše pokožka může na první prudké slunění reagovat velmi citlivě. Sluneční alergie je přehnaná reakce imunitního systému právě na takové první neopatrné slunění. Může nás potkat na exotické dovolené, kam si vyjedeme v době, kdy je u nás mnohem chladnější počasí. Ale velmi snadno si ji můžeme přivodit i v našich podmínkách.
Příznaky alergie na slunce
Příznaky sluneční alergie se objevují na nejvíce odhalených částech těla, tedy nejčastěji na pažích, hrudníku, na ramenou nebo na zádech, ohroženy ale bývají i nárty na nohou. Silné UV záření na kůži tvoří svědivé a zarudnuté mokvající puchýřky či drobnou kopřivku, která se slévá i do větších map. Nejvíce ohrožené bývají ženy a děti se světlou a citlivou kůží. Příznaky se objeví do několika hodin, někdy ale až za několik dní, to je u každého zcela individuální. Když už se alergie projeví, vždy se pak objevuje ve stejné formě, je tak mnohem jednodušší ji odhalit a správně léčit.
Co způsobuje alergii na slunce?
Sluneční alergické reakce vznikají především kvůli nadměrnému ultrafialovému UVA, ale také UVB záření, které proniká do pokožky a poškozuje kožní buňky. Pokožka se proti slunečnímu záření brání imunitní reakcí, tedy zarudnutím a zánětem. Na vznik vyrážky ze sluníčka mohou mít vliv i některá léčiva nebo kosmetické přípravky. Mohou obsahovat látky zvyšující citlivost pokožky. Na vině tak mohou být některá antibiotika, chemoterapeutika, léky na snížení krevního tlaku nebo i hormonální antikoncepce.
Jak předejít vzniku sluneční alergie
Opalování tělu prospívá, je však třeba se opalovat s rozumem. Umírněné opalování a prohřívání organismu pozitivně ovlivňuje i riziko vzniku některých chorob, jako sklerózy či revmatické artritidy, či právě sluneční alergie. Dá se říct, že pravidelným a opatrným sluněním otužujeme pokožku paprsky. Doporučený denní pobyt na slunci je 15 až 20 minut, kdy tělo stihne zaznamenat přísun záření a začne syntetizovat vitamín D, ale paprsky nestihnou kůži spálit. Pokožku je také nutné chránit opalovacími krémy s vhodným ochranným faktorem.
První pomoc při projevech sluneční alergie
Nejprve ze všeho můžete zmírnit nepříjemné a svědivé projevy alergie tekutými pudry, gely či mastmi s protisvědivými a chladícími účinky. Ty postačí na menší plochy na těle, na větší plochy a pro těžší případy alergie bude vhodné použít produkty s malým obsahem kortikoidů, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Přesnou indikaci a produkt vám doporučí váš dermatolog nebo lékárník. Při opravdu velké bolestivosti puchýřů na sluncem spálené pokožce podpořte proces hojení a zklidnění i léky určenými k vnitřnímu užití.
Zdroj: blog Notino.cz, mayoclinic.org
Autor: Veronika Tůmová