zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Ověřené tipy, jak naučit dítě správně smrkat

Veronika Tůmová
11.02.2019

Docela banální a obyčejná rýma dokáže na nějaký čas silně znepříjemnit život i dospělým, natož pak malým dětem, které se ještě nenaučily správně vysmrkat. Neschopnost vyprázdnění nosu či špatná technika smrkání jim navíc často způsobuje např. záněty středního ucha a vedlejších nosních dutin.

Některé děti se naučí smrkat náhle a jen tak mimochodem, pro jiné je to nepřekonatelný problém, který pak víc než samotné dítě stresuje bezradnou maminku. Jsou však i případy, kdy dítě prostě smrkat nechce, bojí se toho a nedokáže to překonat. Co tedy s tím a jak dítěti pomoci?

Kdy začít s prvními pokusy o samostatné smrkání?

Objevují se různé názory, snaha o napodobování smrkání je však prý často patrná už u několikaměsíčních miminek. Odborníci se shodují, že věk patnáct měsíců je pro začátky osvojování si této dovednosti nejlepší. Batolatům v tom pomáhá jejich přirozená učenlivost, kdy své rodiče i starší sourozence napodobují. Není však úplně efektivní začínat s učením v době, když už je dítě nemocné, unavené a bez nálady ke spolupráci.

Odsávačka by měla být jen krátkodobým řešením

Časté používání nosní odsávačky přitom může rýmu ještě zhoršovat. Oblíbené odsávačky připojitelné na vysavač sice často dostanou dítě z nejhoršího a přinesou krátkodobou úlevu, jejich využití se však nesmí přehánět. V takovém případě sliznice reaguje na mechanické podráždění zduřením. Smrkání tak zůstává nejzdravější, nejšetrnější a nejlepší cestou k vyprázdnění nosu a zbavení se hlenu.

Zadní rýma - jak ji vyléčit?

Metoda funícího ježka

Klíčem k úspěchu může být společné osvojení si několika snadných kroků formou hry. Důležité je však začít ve chvíli, kdy jsou zdravé a mají tu správnou hravou náladu. Začněte docela nevinnou otázkou - víš, jak funí ježeček? Pořádně, ale s citem, ne jako když troubí slon. Děti jsou velice soutěživé, přínosnou zábavou může být i závod o to, kdo s jednou ucpanou nosní dírkou dříve z druhé nosní dírky sfoukne papírovou kuličku nebo pírko.

Nejprve naučte dítě vyfukovat ústy

Na další metodu přijde vhodný čas v době koupání. Zkuste navrhnout, ať dítě zkusí foukat pusou proti vodní hladině, až uvidí bublinky. Vezměte s sebou do koupelny bublifuk a pokoušejte se o totéž. Zkuste před ústy dítěte jednoduše přidržet kapesník a ukázat mu, jak ho může foukáním rozpohybovat. Formou hry a zábavy tak získáte jeho zájem a budete na nejlepší cestě k úspěchu.

Vyfukování nosem

Dále přejděte k foukání nosem se zavřenými ústy. Zacpěte jim nejprve jednu nosní dírku a pak druhou. Osvojení vyfukování vzduchu je tak daleko snazší, hlavně vede ke správné technice smrkání. Stále dítěti opakujte, že vyprazdňovat nos je třeba postupně a nenásilně, tedy ne příliš velkou silou. Příliš intenzivní smrkání vede stejně jako odsávání k nežádoucímu a častějšímu zduření nosní sliznice a tím k nepříjemným pocitům ucpaného nosu.

Pomoci mohou i oblíbené kapesníčky

Některým dětem nemusí vyhovovat papírové kapesníčky, nezvrhujte proto ty látkové, které se nelepí dětem na ústa. Kupte jim hezké a barevné kapesníčky s obrázky, takové najdete mezi látkovými sadami pro děti. Stejně tak papírových kapesníků je nepřeberné množství v nejrůznějších veselých barvách. Při samotném smrkání pak dětem zbytečně nezakrývejte oči, spíš je povzbuďte k lehkému smrkání do kapesníku, kterým jim lehce stiskněte nejdříve jednu nosní dírku, po smrknutí setřete hlen a stejně tak to zopakujte u druhé nosní dírky.

Dovednost smrkání u dětí nepodceňujte, zabráníte mnoha potížím!

Právě u malých dětí je správné vysmrkání velmi důležité. Kvůli malému sklonu Eustachovy trubice, která je zároveň kratší a širší než u dospělých lidí, se tu lépe a snadněji usazují škodlivé bakterie a viry. Právě rýma je u dětí nejčastější příčinou zánětu středouší a vážnější případy někdy končí i chirurgickým zákrokem. Proto neriskujte a veďte své děti k této dovednosti svědomitě a včas!

Zánět uší jako důsledek rýmy - léčbu nepodceňujte, můžete si poškodit sluch!

Zdroj: Maminka.cz, MUDr. Michal Jurovčík, primář ORL kliniky 2. lékařské fakulty UK při FN Motol.

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Nezdravé prostředí ve školních třídách - jak postihuje zdraví našich dětí?
Chemoterapie a ozařování - na co se připravit?

Další články

Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?
Oči

Co všechno nevíte o schopnostech lidského oka?

22.01.2019

Oko patří k nejpozoruhodnějším a nejsložitějším lidským orgánům, o kterém však zdaleka nevíme všechno. Neuvědomujeme si to, dokud se nám nezačne horšit zrak či nemáme s očima jiný ...