Osobnost děti nezapřou
První rok života dítěte má klíčový význam, protože se v jeho průběhu vytvářejí základy vědomostí a schopností v oblastech vývoje. Neméně podstatná jsou i léta, kdy se z kojence stává batole a později předškolák. Je to období největších změn, těšíte se z prvních krůčků, prvních slovíček, ale musíte se připravit také na období plné tvrdohlavosti, vzdoru a jiných kousků malého dítěte.
Batole je takové malé dynamo nabité energií, nadšením a především zvídavostí. Tempo růstu se oproti prvnímu roku zpomaluje, zato se v dítěti začínají odehrávat významné změny. Díky rychlému osvojování řeči a jazyka se vyvíjí složitější uvažování a schopnost učit se.
Ke konci tohoto období je už běžně pozorovatelné, jak děťátko neposlouchá a sem tam vzdoruje. Prosazuje svou vlastní nezávislost, čímž se i osamostatňuje a do jisté míry získává kontrolu nad svými rodiči.
Typologie osobnosti
Typologie osobnosti se nejčastěji stanovuje na základě temperamentu. Jde o způsob reagování, jednání a celkového ladění osobnosti. Temperament je vrozený a jeho vnější projevy se v průběhu života naučíme modifikovat. U dětí se mluví o tzv. extraverzi temperamentu – projev dětského prožívání je totiž přirozeně impulzivní, spontánní a intenzivní. Rozdělujeme tři základní typy dětí:
- Typ vyrovnaného dítěte, které je pozitivně emočně laděné s mírnou intenzitou reakcí, je adaptabilní, spí bez problémů a má pravidelný biorytmus.
- Typ problémového dítěte, které je záporně laděné, rozmrzelé a neadaptabilní s vysokou intenzitou reakcí a nepravidelným biorytmem.
- Typ pasivního dítěte, pro které je typická apatie, mírná mrzutost, delší přizpůsobivost se sklonem k pravidelnostem s ne příliš vysokou intenzitou reakcí.
Temperamentové bloky jsou vrozené a lze je pozorovat již u velmi malých dětí. Je podstatné si uvědomit si, že vrozené reakce malého dítěte určuje chování dospělých, což upevňuje nebo potlačuje jejich další reakce. Roční děti si myslí, že všechno je tu jen pro ně, pro jejich užitek a že i všichni ostatní lidé okolo patří jenom jim. Všechny věci pokládají za „své“. Napodobují jednání ostatních dětí nebo i rodičů.
Ve dvou až třech letech se to už projevuje naplno. Záchvaty vzteku dosahují v tomto období maxima. Netrpělivost, urputnost, komandování a těžké rozhodování. V tomto období děti zkoušejí, co jejich rodiče vydrží.
V některém z příštích článků na Zdravě.cz si povíme, jak nejlépe se chovat k jednotlivým typům dítěte, jak se postavit k záchvatům vzteku a dalším projevům vzdoru, abychom z těchto bojů my rodiče, ale i naše děti vyšli co nejlépe.
Autor: Milena Mocková