Mezinárodní den leváků
Na dnešní den připadá Mezinárodní den leváků, který vyhlásila již v roce 1976 Mezinárodní asociace leváků. Od tohoto roku se 13. srpna v mnoha zemích konají akce, které upozorňují na nevýhody leváctví, a na to, jak se s nimi vyrovnat.
Leváků je na celém světě přibližně deset procent, údajně je jich více mezi muži než mezi ženami.
Dominance levé ruky byla v 18. a 19. století považována za nepřijatelnou, leváci byli vylučováni ze společnosti. V některých arabských a afrických zemích je používání levé ruky při různých činnostech stále považováno přinejmenším za neslušné. V západním světě tato diskriminace postupně pominula začátkem 20. století.
V Československu i v dalších zemích východního bloku bylo psaní levou rukou považováno za nepřijatelné ještě v šedesátých letech minulého století. Leváci byli ve školách, ale i doma přeučováni na praváky. Některé způsoby přeučování byly poměrně drsné. Učitelé například přivazovali dětem levou ruku k tělu či ke stolu.
Násilné přeučování leváků na praváky bylo v našich školách zrušeno v roce 1967 díky pokynu tehdejšího ministerstva školství, které nařídilo všem učitelům a vychovatelům, aby přestali leváky přeučovat, naopak, aby tyto děti podporovali v používání levé ruky. I po tomto oficiálním zákazu však bylo pro spoustu učitelů psaní levou rukou nepřijatelné a stále nutili leváky, aby se naučili používat pravou ruku.
Přitom už v té době bylo jasné, že takové přeučení nemusí zůstat bez následků. Vysvětlení, proč většina lidí upřednostňuje pravou ruku (a pravou nohu), a někteří lidé levou ruku, je spousta. Nejčastěji se uvádí souvislost s pravou a levou mozkovou hemisférou. Pravá hemisféra představuje emoce, představivost, kreativitu, levá logické a analytické myšlení, praktičnost a strategii (viz článek Vyhrává u vás pravá, či levá hemisféra?). Praváci využívají více levou hemisféru, leváci pravou.
Přeškolování leváků na praváky přináší zmatek ve využívání hemisfér, je proto velkým zásahem do mozku. Děti přeučené z leváků na praváky mívaly problémy s jemnou motorikou, s mluvením (často se stávalo, že začaly koktat), s představivostí, pamětí, bývaly pozadu ve spoustě činností oproti pravákům či nepřeučeným levákům.
Mezinárodní asociace leváků se snaží zvýšit povědomí o levácích a upozornit na potíže, se kterými se potýkají v běžném životě, především kvůli přístrojům a nástrojům, které jsou většinou přizpůsobeny pro dominantní pravou ruku. Díky snahám této asociace a dalších organizací v různých zemích naštěstí stále přibývají nejen předměty denní potřeby pro leváky (nůžky, psací potřeby, nože), ale třeba také hudební nástroje či sportovní nebo pracovní náčiní.
Autor: Dominika Škamlová