Máme doma dvojčata!
Připravujete se na dvou nebo i vícenásobný přírůstek do rodiny? Pak se vám kromě přirozené radosti a nedočkavosti jistě honí hlavou i spousta otázek ohledně poporodní péče a další výchovy. Přestože počet narození dvojčat a vícerčat se zvyšuje, kolem vás možná není nikdo s podobnou zkušeností, a tedy s možností poradit.
Péče po porodu
Vzhledem k obvyklým předčasným porodům dvojčat a komplikacím s tím spojených je nutné předem pečlivě vybrat vhodnou, pro tento účel vybavenou porodnici. Proto se nebojte včas a komplexně se informovat o svém novorozeneckém zařízení, kde má dojít k porodu. U novorozeňat, nebo alespoň jednoho z nich, se často vyskytuje nízká porodní váha, je tedy nutná specializovaná péče odborníků. Při pobytu v porodnici by maminka měla mít možnost odpočinku po porodu a před příchodem náročných změn a povinností, které jsou samozřejmě narozením dvojčat a vícerčat znásobené.
Kojení dvojčat
Názory na toto téma - kojit, či nekojit dvojčata - se velmi různí. I v samotné porodnici vás od toho mohou odrazovat a zdůrazňovat namáhavost, nedostatek odpočinku a mléka, pokud se rozhodnete svá dvojčátka kojit. Kojení má však pro vás i pro miminka řadu nezanedbatelných výhod, o které je nejspíš nebudete chtít připravit jen proto, že jsou dvě. Je proto dobré o této možnosti alespoň uvažovat nebo se o to i pokusit.
Začněte pevnou vírou ve své schopnosti kojit, myslete na to, že chcete svým dětem dát zdravý základ. Přes všechnu únavu se pokuste vyhnout úplnému vyčerpání a nepropadejte panice, když vše nepůjde tak, jak byste si představovala. Zdravá strava a dobrý psychický stav jsou velmi důležité faktory pro dostatečnou tvorbu mléka, a pokud si ze začátku nevíte rady se zvládnutím kojení, obraťte se na personál porodnice, který je tu od toho, aby vám pomohl.
Pokud se vám přes všechny snahy nepodaří plnohodnotně svá dvojčata kojit, netrapte se tím a přejděte na kojenecké mléko. Umělá výživa je rozhodně lepší alternativa než věčně hladová miminka a vystresovaná maminka.
Dvojčata a starší sourozenec
Přinesli jste si domů dva ukřičené uzlíčky, které mají doma staršího sourozence? Není nutné hned propadat panice a strachu ze žárlivosti, i když se v tomto případě pochopitelně může projevit. Malá miminka si vynutí spoustu pozornosti a času, ale jejich starší sourozenec by se přesto měl co nejmíň cítit zapomenutý a odstrčený.
Už v těhotenství byste ho měla plně zapojit do příprav, brát ho s sebou na ultrazvuková vyšetření a podobně. Nosí-li příbuzní dárky dvojčátkům, která to navíc zatím neocení, mějte je k tomu, aby nezapomínali na staršího, chvalte ho za jeho účast při koupání a přebalování dvojčátek, čtěte mu pohádky, zatímco budete kojit, a snažte se s ním nadále trávit aspoň trochu času o samotě, pokud je to možné.
Vliv výchovy na identitu dvojčat
Všichni rodiče mají nejspíš tendenci oblékat svá dvojčata a trojčata do stejných oblečků a i při spoustě jiných příležitostí se chovat tak, že jejich dvě děti jsou vlastně jedno. Růžová či modrá dvojčátka vzbuzují obdiv a veselí okolí, zvlášť u těch jednovaječných se pak lidé baví marnými pokusy je od sebe rozeznat. Jistý vliv to může mít i na staršího sourozence, který má pocit, že se tak neustále poukazuje na jeho odlišnost. S postupem času je dobré začít s viditelným odlišováním dvojčat, uvědomit si, že jde o dvě rozdílné bytosti s vlastní identitou, které budou jednou žít úplně samostatné a rozdílné životy.
Máte dvojčata, trojčata nebo čtyřčata? Podělte se o své zkušenosti s péčí, kojením, výchovou...
Autor: Veronika Tůmová