Dudlík, ano či ne?
Zda je používání dudlíku zdravé či ne, tak na to hledá odpověď mnoho odborníků z celého světa. A s jakými přišli v poslední době výsledky?
Co je tedy pozitivní?
Používání dudlíků stimuluje tvorbu slin, a to z 0,3ml/min až na 5ml/min. Větší množství slin neutralizuje pH v dutině ústní a tím se snižuje riziko vzniku zubního kazu. Dále zvlhčují ústa a tím se zamezuje jejímu poranění. V neposlední řadě se zvyšuje tvorba IgA a sIgA protilátek, které mohou snížit riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí.
A co se naopak na dudlíku nelíbí?
„Dumlání" před 4.rokem (někde je uváděno před 2.rokem) chrupu neubližuje. Samozřejmě záleží na četnosti, intenzitě a délce jeho trvání. Avšak po tomto roku může používání dudlíku vést ke vzniku špatného skusu a později se může objevit i vada výslovnosti.
Ačkoli zvýšená tvorby slin může snížit riziko zubního kazu, tak si musíme uvědomit, že dudlíky jsou dost nehygienické. Pořád se někde „válí", padají často na zem a maminky je oblizují, a tím vším se můžeme naopak zvýšit riziko vzniku zubního kazu.
Nechci se přít jestli má pozitivní nebo negativní účinky na psychiku dítěte, v tom se liší i názory spousty odborníků. Dudlík, ale dokáže dítě uklidnit pokud je neklidné, nemůže usnout a vy přitom víte, že je dostatečně nakrmené, vyprázdněné, přebalené a v pokoji není horko ani zima. A pokud jste už vyzkoušeli pohlazení či kolébání a dítě stále pláče, nebojte se po „šídítku" sáhnout.
Jak a jaký důdlík používat?
- Před prvním použitím dudlík důkladně omyjte a vydesinfikujte.
- Pořiďte si větší počet dudlíků (jsou to malé „potvůrky", co se rády schovávají!).
- Uchovávejte je v zakryté nádobě, pokud upadne na zem, omyjte pod tekoucí horkou vodou a nechte okapat.
- Nenamáčejte dudlík do medu či cukru - hrozí vznik zubního kazu nebo alergie (na med)
- Dudlík nevnucujte, používejte v případě, když chcete dítě uklidnit.
- S „odvykáním" postupně začínejte od jednoho roku. Používání dudlíku po 5. roce může skrývat neurotizaci dítěte.
Na trhu je velké množství výrobců dudlíků. Najdeme dudlíky mnoha tvarů a barev. Můžete si vybrat sikonové dudlíky (čiré, tvrdší a vhodné jen do doby, než začnou růst zoubky) nebo latexové (žlutohnědé, měkčí než silikonové, ale pozor mohou vyvolávat alergickou reakci). Určitě by měl být anatomicky tvarovaný, po vyvaření by neměl měnit tvar a hlavně musí vyhovovat vašemu děťátku!
Moje osobní postřehy
Do porodnice jsem šla s přesvědčením, že moje dítě dudlík používat nebude. Vždyť přece může způsobit tolik špatného! Rychle mě to přešlo, když malá měla novorozeneckou žloutenku a nedokázala pochopit, že dečka na které leží jí prospívá! Sestřička mi poradila, ať vyzkouším dudlík. No a on se stal zázrak! Anička chvilku protestovala, ale zalíbilo se jí to a byl klid! Jsou jí 4 měsíce a používáme ho dále. Nepostradatelný pomocník u doktorky či na návštěvě a hlavně nejlepší uspávač! Přes den se snažím na ni dělat různé opičky, abych ji dudlíček nemusela dávat, aby si do pusinky mohla dávat všechny ty nevydesinfikované věci okolo jako třeba svoje prsty, moje prsty a hračky, které se válí prostě všude. Pravdou ale je, že když si cucá palec, tak ji i přes den dudlánek dám, protože ten jí budu moct časem vzít, prst asi ne! Ale už teď se bojím „odvykací kúry"!
Jaké postřehy máte vy? Dáváte svému miminku dudlík?
Autor: Pavlína Šourková