Péče o dítě

Bezplenková metoda

Lucie Regenermelová
30.09.2009

Většina rodičů považuje za samozřejmé, že jejich miminko nosí plenky dokud se nenaučí chodit na nočník. Přibývá ovšem i těch, kteří se svými dětmi vyzkoušeli bezplenkovou metodu a nemohou si ji vynachválit. V čem tento způsob výchovy spočívá?

Bezplenková metoda vychází z předpokladu, že stejně jako dokážeme vyslyšet potřeby miminek jako je hlad nebo žízeň, můžeme také vypozorovat, kdy chce miminko vykonat malou nebo velkou potřebu. Není to nic objevného, maminky zejména v Africe a v chudých zemích dalších kontinentů tímto způsobem vychovávají odnepaměti své děti, které se pak mnohem rychleji než jejich vrstevníci v plenkách naučí samy chodit na záchod.

Výhody bezplenkové metody

  • pokožka dětí není v kontaktu s močí a stolicí
    Díky přirozené metodě odpadá častý problém opruzenin, kterými trpí většina dětí, které nosí jednorázové plenky. U malých holčiček se navíc zabraňuje tomu, aby se výkaly, tedy i bakterie, dostaly do kontaktu s vagínou.
  • nezatěžuje se tolik životní prostředí
    Pokud průměrné dítě spotřebuje pět až šest jednorázových plen denně, znamená to, že za celý přebalovací věk vyprodukuje až dvě tuny nerecyklovatelného odpadu.
  • úspora peněz
  • lepší komunikace mezi rodiči a dítětem

Využití přirozenosti

Neexistuje žádný zaručený návod jak úspěšně tuto metodu praktikovat. Předpoklady má ale každé zdravé miminko. To je dáno jedním z mála zbylých pudů, které máme společné se zvířaty, totiž být co nejkratší dobu v kontaktu s vlastními výměšky. Používáním plenek se tento pud otupí a „nově“ se vytváří přechodem na nočník po určité době strávené čůráním a kakáním do vlastního oblečení. Budete tak vlastně dělat jen to, co je přirozené. Trochu těžší bude zpočátku snažit se vyjít vstříc potřebám dítěte. To, ale jen do té doby, než si najdete „společnou řeč“ a porozumíte všem signálům.

Jak na bezplenkovou metodu

Čím dříve po narození se začne, tím je větší pravděpodobnost, že najdete s děťátkem „společnou řeč“ a poznáte, kdy hlásí potřebu čůrat nebo kakat. Metoda ovšem nefunguje tak, že by miminko zůstávalo pořád bez plínek. Důvodem je, že ne vždy můžete (nebo stihnete) donést nočník (nejlépe čínský, ale dobrou službu udělá i obyčejný lavor), nad kterým dítě podržíte, což se týká hlavně noci nebo okamžiků, kdy miminko nedá dostatečně najevo svou potřebu. Dítě se tak učí, že plenka slouží jen „pro jistou“, ale správné je vyměšovat do nádoby a mít stále suchou plenu.

Jsou známé případy maminek, které zachytily hned po porodu první smolku do nočníku, jiným příkladem jsou maminky, které se v šestinedělí s miminkem sžívaly a praktikovaly to jen do té míry, aby to nestresovalo je nebo dítě. Některé začínají až ve dvou měsících.

Na škodu není použít základy bezplenkové komunikace ani později. U mobilních dětí to ale vyžaduje více trpělivosti. Pokud používáte látkové pleny je to velkou výhodou. Dítě totiž neztratilo logickou spojitost „čurám - budu v mokrém“ a rádo se tohoto pocitu zbaví.

Funguje bezplenková metoda i v noci?

Stejně jako ve dne. Miminko se v noci nebudí pouze hladem, ale velice často kvůli plnému močovému měchýři – takže nejdřív ho dáme vyčůrat, potom ho nakojíme. Není ale zakázáno zabalit ho do savé pleny a pořádně se vyspat.

 

Vyzkoušeli byste bezplenkovou metodu? Nebo raději zůstanete u plenek?

Autor: Lucie Regenermelová

Jak přežít dlouhé cesty autem
Horoskopy 7.9. - 13.9. 2009

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.