Autosedačky pro batolata a větší děti
Vybrat autosedačku není vůbec lehký úkol a navíc ho nelze v žádném případě podcenit. Co nejpevněji připoutaná autosedačka v automobilu je jediná účinná ochrana cestujících dětí v případě nehody nebo náhlého zastavení vozidla.
Autosedačka zajistí bezpečné usazení na sedadle a zabrání, aby dítě bylo ze svého místa vymrštěno z automobilu ven. V žádném případě neusazujte dítě na klín dospělé osoby, neboť v případě nehody může váha dospělého člověka způsobit dítěti minimálně vážná poranění.
Autosedačky používejte od první jízdy!
Základní kritériem pro výběr autosedačky je jednoznačně váha dítěte, přihlédnout musíme také k věku a výšce. Sedačka musí být prostorná. Dítě nesmí autosedačku přerůstat.
V minulém článku jsme podrobněji popsali typy autosedaček pro nejmenší. Nyní probereme autosedačky pro batolata a větší děti.
Batolata až první rok mateřské školy
Skupina I
9 - 18 kg (cca od 9 měsíců do 4 let)
Tento typ autosedačky je určen dětem, které již umí samy sedět, ale přesto z počátku potřebují oporu na všech stranách.
Tvarem již klasická autosedačka se umisťuje na zadní sedadlo většinou po směru jízdy. Nejvhodnější pro malé děti je však stále upevnění autosedačky proti směru jízdy. Takový systém je nejúčinnější, především v případě čelního nárazu.
Autosedačka se upevňuje opět dvojím způsobem:
- klasicky bezpečnostním pásem, který se provléká po směru červených značek (nařízená barva)
- ISOFIX systémem pomocí úchytných bodů pevně zabudovaných ke konstrukci vozu. Doporučujeme navíc používat polštářek, aby při usnutí nepadala hlavička dítěte na stranu
Sedačku vyměňte, jakmile ji dítě hlavou znatelně přesahuje
Předškolní děti
Skupina II
15 - 25 kg (cca od 3 do 6 let)
Autosedačky této skupiny jsou určeny pro děti, které již odrostly z autosedaček skupiny I.
Zvolit můžeme mezi dvěma metodami zabezpečení:
Zádržný systém se zádržným tělesem
Tyto autosedačky nemají vlastní popruhový systém. Dítě sedí na normálním sedadle, zádržné těleso je umístěno přes nohy dítěte, a to je buď připoutáno tříbodovým pásem, nebo bederním pásem.
Zádržný systém se zvýšeným sezením
Z počátku jsou v kombinaci se zádovou nebo spánkovou oporou. Tyto systémy jsou určeny nejen pro skupinu II (15 - 25 kg), ale také pro skupinu III (22 -36 kg).
Mohou být tedy používány až do doby, kdy už dítě žádný speciální zádržný systém nepotřebuje.
Děti jsou upevňovány klasickým tříbodovým pásovým systémem auta, poloha pásu je vhodně upravena k postavě dítěte.
Školáci
Skupina III
22 - 36 kg (cca od 6 do 12 let nebo po dosažení výšky 150 cm)
Jakmile dosáhne dítě váhy 25 kg a nevejde se již do skořepinové sedačky k sezení, je nezbytné využít další typ zádržného systému, tzv. zvýšené sedadlo. Používá se spolu s tříbodovým bezpečnostním pásem vozidla.
Tato autosedačka se skládá z opěrky hlavy, opěrky zad a podsedáku, který lze používat samostatně. Některé sedačky lze naklápět, součástí bývají i opěrky na ruce a u některých také opěrky pro nohy.
Tyto sedáky zvyšují výšku dítěte, tím se tříbodový pás může správně umístit, konkrétně přes pánev a ramena, nikoliv přes krk, dítěti tak nehrozí poranění.
Pás musí být veden pod opěrkami rukou, aby se zabránilo případnému proklouznutí dítěte vespod a také aby nezpůsobil zranění žaludku v případě nárazu.
U této skupiny jsou děti a rodiče často nedbalí, odolejte tedy pokušení, že dítě je už velké a může být zajištěno systémem pro dospělé.
Dětské autosedačky je nutné používat, dokud dítě nepřesáhne 150 cm.
V příštím článku na Zdravě.cz popíšeme univerzální autosedačky.
Napište nám, která je autosedačka je vaše oblíbená a z jakého důvodu tuto značku upřednostňujete.
Autor: Lucie Regenermelová