Atopický ekzém u dětí
Atopický ekzém je chronické, svědivé a zánětlivé onemocnění kůže, nejčastěji se vyskytuje v dětském věku. Je často spojeno s dalšími alergickými projevy vyskytujícími se v rodině. Atopie je projevem alergie, jehož podstatou je dědičná dispozice. Jako každá jiná alergie je i tato nepřiměřenou reakcí organismu na určitou látku nebo podnět. Tato dispozice je doživotní.
Výskyt atopického ekzému podle věku
Uvádí se, že přibližně 60 % postižených dětí má první projevy ekzému mezi druhým a čtvrtým měsícem věku. Dále pak, že u 3/4 dětí se do puberty vyhojí, nebo má jen mírné formy, u zbývajících dětí se postupně rozsah onemocnění a jeho závažnost snižuje, takže zhruba do 20 let věku většinou zcela vymizí. Do dospělosti tak přetrvává tento problém jen výjimečně. Asi u 10 % pacientů se však mohou první projevy ekzému objevit až v dospělosti.
Atopický ekzém u dětí a jeho příčiny
Příčinou je v prvé řadě zmíněná alergická reakce, ale existují další faktory či jejich kombinace, díky kterým se ekzém najednou opět vyskytne nebo zhorší. Mohou to být zejména některé potraviny, např. mléko, ryby, vejce, ořechy a citrusové plody. Dále pak jakákoliv stresová situace - návštěva u lékaře, přestup na jinou školu, zkoušky, pobyt v cizím prostředí, hádky rodičů, apod.
Příznaky atopického ekzému
K příznakům patří zarudlá, suchá a hrubá kůže, silné svědění je navíc příčinou neklidu a podrážděnosti nejmenších dětí. Škrábáním se také často do kůže zanese infekce. K největšímu zhoršení dochází kolem 9. - 10. měsíce věku, což souvisí se zvýšenou pohybovou aktivitou. U batolat a dětí předškolního věku pak dochází k šíření na zápěstí, kolena a krk, do podkolenních a loketních jamek a na hřbety rukou.
Léčba atopického ekzému
Léčba onemocnění musí být komplexní. Vyžaduje soubor opatření, jejichž cílem je dostat průběh onemocnění pod kontrolu, tj. zmírnit zánět kůže, odstranit mokvání, odstranit druhotnou infekci, zvláčnit suchou kůži.
Žádným lékem však nelze odstranit vrozený sklon k nemoci. Každé dítě vyžaduje individuální plán léčby, ke všeobecným zásadám však patří vhodná úprava životního prostředí dítěte, úprava životosprávy a také zvlášť přizpůsobený stravovací režim.
Více v připravovaném článku zaměřeném na konkrétní způsoby léčby atopického ekzému.
Zdroj: www.babyonline.cz (Mudr. Květa Ludvíkovská)
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová