Parkinsonova choroba

Parkinsonova nemoc

Michaela Holá
12.01.2010

Loňský rok, konkrétně 11. dubna, proběhl již 12. Světový den Parkinsonovy nemoci. Ač je nemoc známa dlouhou dobu, stále nebyl objeven adekvátní lék, který by nemocným pomohl zbavit se jejich obtíží.

Ačkoliv zpravidla tato nemoc neukracuje délku života pacienta, přináší s sebou řadu omezujících projevů. Snaha zjistit příčiny a najít efektivní léčbu je celosvětová.

Podstata a příznaky Parkinsonovy choroby

Onemocnění bylo definováno roku 1817 Jamesem Parkinsonem, dle kterého je dnes i pojmenováno. Příčina onemocnění je stále nejasná. O vzniku choroby existuje celá řada teorií. Jde o nemoc především středního a staršího věku, jejíž podstatou je pomalu postupující onemocnění centrálního nervového systému. Dochází k degenerativnímu postižení oblasti buněk v mozku, čímž je způsoben úbytek nervového přenašeče dopaminu. Pokud dojde ke kritickému poklesu hladiny této látky, objeví se jeden či více klasických příznaků Parkinsonovy choroby:

  • klidový třes
  • zpomalení pohybů
  • ztuhnutí končetin
  • poruchy chůze a rovnováhy

Další příznaky Parkinsona

  • ochuzená obličejová mimika
  • narušení automatických obranných pohybů
  • těžko srozumitelná řeč
  • ztráta chuti k jídlu
  • depresivní nálada, úzkost
  • snížení souhybů horních končetin (například při chůzi)
  • méně časté mrkání
  • malé písmo

Dle dostupných dat je v Evropě Parkinsonovou nemocí postižen zhruba každý tisící člověk. Nejvyšší výskyt je u osob starších 60 let. Onemocnění postihuje v téměř stejné míře muže i ženy, nepatrně vyšší počet případů vykazuje mužská část populace.

Léčba Parkinsonovy nemoci

V současné době není známa možnost úplného vyléčení Parkinsonovy choroby. Dobré výsledky však vykazuje současná medicína ve snaze o dlouhodobé potlačování jejích příznaků a zachování co možná nejvyšší kvality života pacientů. Toho se dosahuje pomocí léků a vhodné rehabilitační léčby. Pokud tyto způsoby léčby selhávají, bývá užívána též léčba neurochirurgická. Velký význam má aktivní spolupráce ze strany pacienta, dodržování cvičebních programů, správné užívání léků a zejména chuť s nemocí bojovat a nepodléhat jejímu vlivu.

 

Znáte někoho, kdo trpí Parkinsonovou nemocí? Co mu pomáhá řešit jeho obtíže?

Autor: Michaela Holá

Gamblerství aneb Láska k hazardu
Teplo v koupelně – rychle a levně

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina
Bylinky

Rakytník řešetlákový - zázračná rostlina

19.10.2010

V současné době stále více lidí vyhledává alternativní způsoby léčby, mezi něž se dá zařadit také užívání bylinek. Velmi významnou léčivou rostlinou je rakytník řešetlákový.

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...