Sezóna jahod a třešní je tady!
Konečně jsme se dočkali! Léto je za dveřmi a tohle tolik očekávané roční období přináší se spoustou radovánek také řadu výhod. K nim patří možnost téměř neomezené konzumace čerstvého ovoce, které je, na rozdíl od zimní skleníkové nabídky, plné vitamínů, báječně chutná i voní. V těchto dnech se to všude červená zralými třešněmi a velké cedule u silnic i jinde lákají na samosběry jahod. Proč je vlastně tohle typické letní ovoce tak oblíbené a jaké má přednosti?
Třešně pro zdravé hubnutí i proti rakovině
Třešně jsou doslova nabité vitamíny a minerály, čímž pozitivně ovlivňují celý náš organismus. Obsahují důležité antioxidanty a významně posilují naši imunitu, obsahují velké množství vitamínu C, látky v nich obsažené prospívají naší pleti, zdraví vlasů a pomáhají tělu v boji proti stárnutí. Třešně rovněž obsahuje látky, které působí proti zánětům a jako prevence nádorových onemocnění, a to včetně bránění vzniku a šíření rakovinného bujení.
Konzumace třešní se doporučuje také lidem usilujícím o štíhlejší a fit postavu, neboť obsahují látky neutralizující tukové substance, čímž jim brání proniknout sliznicemi do krve. Slupky třešní pomohou s trávením, vyčistí organismus a zbaví problémů se zácpou. Obsahují jód, fosfor a draslík, čímž podporují růst, uklidňují nervy a udržují zdravé srdce. Svým obsahem kyseliny křemičité uleví také namáhaným kloubům a vazům.
Jahody vybělí zuby a vyrovnají tlak
Jahody nezůstávají pozadu a jsou stejně jako třešně "nadupané" vitamíny a spoustou dalších prospěšných látek. Pro svou lahodnou chuť a báječnou vůni patří k nejoblíbenějším druhům ovoce vůbec. Obsahují zejména vitamín C, organické kyseliny, enzymy, minerály a vlákninu. Jsou zvlášť přínosné pro jedince trpící dnou a revmatickými onemocněními, pomáhají však i při potížích z nachlazení. Mají vysoký obsah železa a tím snižují chudokrevnost. Pomáhají při potížích s ledvinami, játry, se srdcem a cévami.
Jahody ulevují při zácpě a hemeroidech. Podobně jako třešně mají i jahody antioxidační účinky, čímž pomáhají zabránit vzniku nádorů. Mohou pomoci i s kožními problémy, např. pleťová maska ze syrových jahod působí hojivě a protizánětlivě. Jahody jsou známé také pro své bělící účinky, jsou považovány za přírodní bělidlo, např. ve snaze o přírodní vybělení zubů. Sílu tohoto účinku však samozřejmě není možné srovnávat s účinkem chemické metody bělení zubů.
Kdy se raději vyhnout konzumaci jahod?
Jahodám se raději vyhněte a zkuste si pochutnat na jiném ovoci v těchto případech:
- trpíte alergií na acylpyrin, jahody obsahují podobné látky, které by mohly mít za následek alergickou reakci
- trpíte alergií projevující se kopřivkou
- trpíte střevními potížemi či onemocněním střev
Zdroj: doktorka.cz, prozeny.blesk.cz,vylecit.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová