Rakytník v kuchyni - recepty pro chuť i pro zdraví
O téhle okrasné rostlině s nažloutlými květy a oranžovými plody jste už určitě slyšeli, i o tom, jak všestranně může prospět našemu zdraví. Plody rakytníku (jasně oranžové bobule) můžeme vidět na jeho větvích i uprostřed zimy, obalené jinovatkou, ale také skryté pod vrstvou sněhu. Je to skutečně velmi pozoruhodná a krásná rostlina.
Rakytník nás připraví k přečkání zimy
Nadšenci pro zdravou výživu však dobře vědí, že rakytník je zároveň vitamínová bomba, která nás na podzim dokáže skvěle připravit na zimní období, mimo jiné i tím, že posílí naši imunitu. Rakytník, nebo také rakytník řešetlákový, to však nejsou jen odvary, čaje, šťávy a extrakty. Posuďte sami!
Posilující polévka z dýně a rakytníku
Potřebujeme: Jednu dýni hokkaidó, 4 větší jablka, zeleninový vývar, kelímek šlehačky, 3 větší cibule, 100 ml rakytníkové šťávy, stroužek česneku, máslo, sůl a pepř.
Postup: Na pánvi rozpusťte máslo a nechte na něm zesklovatět cibuli i česnek. Přidejte na kostičky nakrájenou dýni a jablka. Suroviny nechte na chvíli dusit. Potom přilijte zeleninový vývar s rakytníkovou šťávou, vařte 15 minut. Polévku z dýně a rakytníku rozmixujte, zjemněte smetanou a ochuťte solí a pepřem.
Rakytník a zvěřina? Skvělá kombinace aneb kanec s rakytníkovou omáčkou!
Potřebujeme: 600 g kančího hřbetu, olej, celý pepř, olej, rozmarýn a sůl. Na omáčku si připravíme 100 g mrkve, 25 g petržele, 25 g celeru, cibuli, tři polévkové lžíce rakytníkové marmelády, cukr krystal, rajský protlak, 50 ml vodky, 200 ml bílého vína a sůl.
Postup: Celý pepř rozdrťte v hmoždíři a obalte v něm maso. K masu přidejte rozmarýn s olejem a nechte odležet aspoň čtyři hodiny. Marinované maso zprudka opečte na rozpáleném oleji ze všech stran. Teprve teď maso osolte a dejte péct do trouby rozehřáté na 160 ˚ C po 6 - 12 minut. O maso se již nemusíme starat, na řadě je omáčka. Mrkev, petržel a celer orestujte zprudka na oleji, přidejte cukr, rakytníkovou marmeládu, rajský protlak a vše zalijte bílým vínem. Omáčku povařte půl hodiny a dochuťte solí. Nakonec omáčku propasírujte a zjemněte trochou vodky. Jako příloha se bude hodit domácí karlovarský knedlík.
Rakytníkové řezy
Potřebujeme: 300 g mrkve, 3 vejce, 150 g třtinového cukru, 150 g mletých mandlí, pomerančovou kůru, lžičku perníkového koření, 100 g celozrnné špaldové mouky, prášek do pečiva, 12 listů želatiny, 350 g rakytníku, vanilkový cukr, tvaroh, smetanu a 50 ml pomerančového džusu
Postup: Ze žloutků a cukru vyšlehejte pěnu. Z bílků a 30 g cukru ušlehejte sníh, který přidejte ke žloutkům. Pomalu přimíchejte nastrouhanou mrkev, pomerančovou kůru, mleté mandle, mouku, koření a tři lžičky prášku do pečiva. Těsto vylijte na plech a pečte při 160 ˚C asi 25 minut. Zatím co se těsto peče, namočte želatinu do vody. Smíchejte rakytník, vanilkový cukr, smetanu a trochu třtinového cukru. Postupně přidejte pomerančový džus a vše smíchejte s tvarohem. Upečený korpus potřete touto směsí. Rakytníkové řezy můžete ozdobit nastrouhanou mrkví.
Rakytníkové víno
K jeho získání je třeba šťávu zředit vodou a doplnit cukrem, a to v několika dávkách. Rakytníkovou šťávu (1 litr) doplníme na 1,6 litru vodou a přidáme 0,5 kg cukru. Cukr potom doplňujeme v množství po 0,1 kg - čtvrtý, sedmý a desátý den. Po vykvašení by mělo mít víno 13 % cukru, 0,7 % kyselin a 13 % alkoholu. Takto získané rakytníkové víno je velmi aromatické a má velmi jemnou chuť.
Sterilované plody rakytníku
Umyté a osušené plody nasypeme do zavařovací sklenice a zalijeme nálevem, který může tvořit pouze čistá voda (vhodné pro diabetiky), příp. cukerný či medový roztok. Steriluje se 25 minut při teplotě 85 °C. Konzumují se 1 - 3 lžičky plodů denně.
Zdroj: www.chovatelka.cz, www.masaze-bozenka.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová