Solárium – ano, či ne?
O škodlivosti solárií se toho už hodně namluvilo i napsalo. Kde se skrývá pravda, to si neodvažuji hodnotit. Podle mých zkušeností a veškerých informací bych se klonila k názoru, že není třeba si zahrávat s ohněm, a pokud někdo skutečně chce využívat kladů, které mu solárium poskytuje, pak rozhodně nesmí zapomínat na rozumnou míru.
Klady solária
Pokud překonáte ten prvotní chtě-nechtě nepříjemný pocit, kdy uléháte nebo se ve stoje zavíráte do kabinky, a pokud zaženete myšlenky typu – jestli se zaseknou hodiny a dveře nepůjdou otevřít, tak se tady uškvařím dočerna – pak už si můžete jen vychutnávat dle mého názoru samé příjemné věci.
Je to především teplo, světlo a ve většině případů také hudba či alespoň rozhlasové vysílání. No a samozřejmě také hlavní následný efekt – opálení celého těla.
Rizika solária
Bohužel ke snědé pleti ale jedna návštěva nestačí, a čím víc pobytů v soláriu, tím větší riziko pro naši kůži. Opalování určitě zatěžuje a vysušuje kůži, nadměrné opalování, ale zejména pak spálení kůže, však může být jedním z impulsů vedoucích k onemocnění kůže.
Při kontrolním měření se zjistilo, že mnohá solária nesplňují stanovené hodnoty vyzařování. To je zvlášť nebezpečné - ještě více se tím zvyšuje riziko vzniku nádorů kůže. Proto si myslím, že by se měla zintenzívnit kontrola solárních trubic a tlačit v tomto směru na provozovatele, aby ve vlastní snaze o výdělek nehazardovali se zdravím svých klientů. Mít trubice splňující podmínky zdravého opalování, to je základ tohoto podnikání.
Mysleme hlavně na zdraví
Máme-li i přes vědomá rizika potřebu navštěvovat solárium, abychom docílili bronzového nádechu pleti, pak bychom měli tyto návštěvy omezovat na frekvence nezbytně nutné. Rozhodně ne každý den a rozhodně se v letním či jiném teplejší období nevystavovat záření v soláriu a následně i přímým slunečním paprskům.
Nezapomínejme, že i toto umělé opalování může vyvolat alergii na slunce. Důležitá je správná ochrana kůže. Nejlepší je pořídit si kvalitní kosmetiku určenou přímo do solárií – je vhodné ji použít před tímto umělým sluněním, a pak doma po koupeli jiný speciální typ pro ošetření pleti.
Ať chceme nebo nechceme, pleť se nám opalováním vysušuje, ztrácí na elastičnosti a přibývá nám vrásek, takže je třeba tomu co nejvíce bránit.
Další přínosy solária
- posiluje imunitní systém – prevence proti virózám
- zlepšuje krevní oběh
- podporuje tvorbu serotoninu – prevence proti tzv. zimní depresi (SAD)
- měli bychom mít menší chuť na sladké (hlavně v zimním období)
- zlepšuje pocit osobní spokojenosti
- pomáhá zmírnit projevy lupénky, akné, atopického ekzému a dalších kožních abnormálií
- podporuje syntézu životně důležitého vitamínu D3
Autor: Jitka Suchánková