Opalování

Solárium – ano, či ne?

Jitka Suchánková
07.11.2011

O škodlivosti solárií se toho už hodně namluvilo i napsalo. Kde se skrývá pravda, to si neodvažuji hodnotit. Podle mých zkušeností a veškerých informací bych se klonila k názoru, že není třeba si zahrávat s ohněm, a pokud někdo skutečně chce využívat kladů, které mu solárium poskytuje, pak rozhodně nesmí zapomínat na rozumnou míru.

Klady solária

Pokud překonáte ten prvotní chtě-nechtě nepříjemný pocit, kdy uléháte nebo se ve stoje zavíráte do kabinky, a pokud zaženete myšlenky typu – jestli se zaseknou hodiny a dveře nepůjdou otevřít, tak se tady uškvařím dočerna – pak už si můžete jen vychutnávat dle mého názoru samé příjemné věci.

Je to především teplo, světlo a ve většině případů také hudba či alespoň rozhlasové vysílání. No a samozřejmě také hlavní následný efekt – opálení celého těla.

Rizika solária

Bohužel ke snědé pleti ale jedna návštěva nestačí, a čím víc pobytů v soláriu, tím větší riziko pro naši kůži. Opalování určitě zatěžuje a vysušuje kůži, nadměrné opalování, ale zejména pak spálení kůže, však může být jedním z impulsů vedoucích k onemocnění kůže.

Při kontrolním měření se zjistilo, že mnohá solária nesplňují stanovené hodnoty vyzařování. To je zvlášť nebezpečné - ještě více se tím zvyšuje riziko vzniku nádorů kůže. Proto si myslím, že by se měla zintenzívnit kontrola solárních trubic a tlačit v tomto směru na provozovatele, aby ve vlastní snaze o výdělek nehazardovali se zdravím svých klientů. Mít trubice splňující podmínky zdravého opalování, to je základ tohoto podnikání.

Mysleme hlavně na zdraví

Máme-li i přes vědomá rizika potřebu navštěvovat solárium, abychom docílili bronzového nádechu pleti, pak bychom měli tyto návštěvy omezovat na frekvence nezbytně nutné. Rozhodně ne každý den a rozhodně se v letním či jiném teplejší období nevystavovat záření v soláriu a následně i přímým slunečním paprskům.

Nezapomínejme, že i toto umělé opalování může vyvolat alergii na slunce. Důležitá je správná ochrana kůže. Nejlepší je pořídit si kvalitní kosmetiku určenou přímo do solárií – je vhodné ji použít před tímto umělým sluněním, a pak doma po koupeli jiný speciální typ pro ošetření pleti.

Ať chceme nebo nechceme, pleť se nám opalováním vysušuje, ztrácí na elastičnosti a přibývá nám vrásek, takže je třeba tomu co nejvíce bránit.

Další přínosy solária

  • posiluje imunitní systém – prevence proti virózám
  • zlepšuje krevní oběh
  • podporuje tvorbu serotoninu – prevence proti tzv. zimní depresi (SAD)
  • měli bychom mít menší chuť na sladké (hlavně v zimním období)
  • zlepšuje pocit osobní spokojenosti
  • pomáhá zmírnit projevy lupénky, akné, atopického ekzému a dalších kožních abnormálií
  • podporuje syntézu životně důležitého vitamínu D3



Autor: Jitka Suchánková

Problém s kruhy pod očima
Zdravý jídelníček dítěte

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zelená vdova
Partnerské vztahy

Zelená vdova

19.11.2011

Zelená vdova je relativně nový pojem, který není ještě mezi lidmi známý. V dnešním článku si proto povíme, pro koho se toto označení používá, a poradíme, jak se vyhnout problémům v ...

Ječné a vlčí zrno
Ječné zrno

Ječné a vlčí zrno

Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka. Na horním či dolním víčku se objevuje bolestivá bulka, která vzniká následkem ucpání některé z povrchových žlázek víčka. Toto ucp ...