Onemocnění zubů a dutiny ústní

Paradentóza – nebezpečí nejen pro váš chrup

Michaela Holá
07.03.2011

Paradentóza je podle statistik druhá nejčastější forma postižení chrupu. Příčinou je obvykle špatná ústní hygiena a nevhodné stravovací návyky (pití alkoholu, kouření, špatná skladba jídelníčku). Nemoc je při včasném podchycení léčitelná a je možné odbourat její negativní následky.

Paradentóza, paradontóza či správně řečeno parodontitida, představuje infekční onemocnění, při němž se pod povrchem dásní množí anaerobní bakterie. Ty uvolňují toxiny způsobující zánět, který se postupně rozšiřuje na stále větší a větší prostor a může následně dojít k poškození závěsného aparátu zubu, o který může člověk zcela přijít. Onemocnění probíhá ve více stádiích:

  • 1. stádium: Můžete pozorovat zarudnutí a mírný otok dásní. V této fázi se objevuje občasné krvácení z dásní. Je nejvhodnější obrátit se o pomoc na zubního lékaře a začít pracovat na léčbě nemoci a dlouhodobé prevenci.
  • 2. stádium: V této chvíli je už v ústech rozvinutý zánět, jehož projevem je bolest, pocit brnění, zarudnutí a výrazný otok dásní. Místa mezi zubem a dásní se plní hnisem, objevuje se často krvácení, zubní krčky jsou postupně obnažovány a mezi zuby jsou patrné zvětšené mezery.
  • 3. stádium: Dochází k uvolňování zubů, jelikož je postižen jejich závěsný aparát. Bakterie ze zánětu jsou roznášeny i do ostatních míst v těle.

Nepříjemné následky paradentózy

Přestože základní informace o této nemoci jsou jistě mnohým známy, v mnoha případech nám nemusí být zcela zřejmé veškeré její negativní následky. Zdaleka totiž neovlivňuje pouze stav našeho chrupu, jeho vzhled a množství zubů.

Parodontální bakterie jsou v krvi lidí pozorovány i při chirurgických a stomatologických zákrocích. Byla zjištěna souvislost mezi přítomností těchto bakterií přímo v tkáni srdečního svalu a cév a onemocněním pacientů trpících kardiovaskulárními chorobami. Mezi tyto choroby patří srdeční infarkt, ateroskleróza, angina pectoris či náhlé mozkové příhody a srdeční selhání.

Prevence paradontitidy

Jak je již zřejmé ze samotných příčin onemocnění, při prevenci je důležité zaměřit se zejména na správné složení stravy a na co nejefektivnější ústní hygienu. Ve stravě bychom neměli mít příliš vysoký podíl cukrů, naopak přednost bychom měli dát celozrnným výrobkům, ovoci a zelenině. Pokud u vás zánět již probíhá, nekonzumujte tvrdé potraviny, které by mohly stav v ústech ještě více narušit.

Čištění zubů by mělo probíhat alespoň dvakrát denně. Nestačí však jen používání zubního kartáčku, ale vhodné je též pravidelně zuby čistit zubní nití a mezizubním kartáčkem. Při čištění by měla být věnována pozornost též jazyku a dásním, kde se také mohou hromadit nebezpečné bakterie. Zubní kartáček zhruba po čtvrt roce vždy vyměňte. Smiřte se s tím, že do ústní hygieny je čas od času nutno něco investovat a používat vhodné kartáčky, nitě i zubní pasty. Po čištění si ještě můžete ústa vypláchnout ústní vodou. K dostání jsou ústní vody či gely na dásně určené speciálně pro lidi trpící tímto problémem.

Léčba paradentózy

Pokud se již u vás problém začal rozvíjet a pozorujete některé z výše zmíněných příznaků, je nanejvýš vhodné navštívit zubaře. Ten vám může stanovit diagnózu, určit důvod vašich obtíží a navrhnout co nejvhodnější léčbu. Ta může spočívat ve vyčištění míst postižených zánětem speciálním přístrojem nebo se přistoupí k chirurgické metodě. Tehdy jsou skalpelem odklopeny dásně a pod lokálním umrtvením jsou prostory vyčištěny. K vyhubení bakterií a odstranění zubních plaků se využívají dezinfekční roztoky.

Autor: Michaela Holá

Gravidjóga
Jitrocel kopinatý - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...

Biologická léčba a její účinky
Terapie

Biologická léčba a její účinky

04.04.2011

Biologická léčba využívá obranyschopnost organismu k boji proti záludným onemocněním, jako je rakovina a další autoimunitní choroby. V současné době jsou již známy struktury na pov ...

Nosní mandle
Imunita

Nosní mandle

Nosohltanová mandle je tzv. „třetí mandle", neboli adenoidní vegetace. Tato mandle je umístěna v zadní části nosohltanu a je součástí lymfatického systému. Jde vlastně o nahromaděn ...