Kožní onemocnění zvané oheň
Kožní onemocnění naevus flammeus známé pod lidovým názvem oheň je porucha cévních kapilár (malformace), vyskytující se převážně na krku, hlavě a v obličeji. Jedná se o velmi výrazný a celoživotní estetický problém.
Onemocnění je patrné hned po narození, postihuje asi 0,3 % novorozenců. Nejčastěji jde o ploché nebo mírně vystouplé ložisko, od světle růžové po červenou až nachovou nebo tmavě fialovou barvu.
S přibývajícím věkem barva obvykle tmavne, ložisko se zvětšuje a může dojít i ke snadno zranitelným a samovolně krvácivým vyvýšeninám. Následkem mohou být velmi nepříjemné potíže s dýcháním, přijímáním potravy i viděním, je-li postižení v těsné blízkosti očí, nosu a úst.
Vaskulární mateřské znaménko
Přestože zde mluvíme o kožním onemocnění, cévní poruše či vrozené vadě, naevus flammeus se zároveň řadí mezi nejznámější vaskulární mateřská znaménka. Může dosahovat velikosti jen několika milimetrů až po rozsáhlá, ostře ohraničená postižení kdekoliv na těle. Pro svou nejčastěji nachově rudou barvu nese také někdy označení port wine stain, neboli skvrna portského vína.
Postihuje zhruba stejné procento mužů a žen a jen velmi vzácně se může vyskytnout až v pozdějším věku, kdy některou z možných příčin může být psychické trauma, infekce, hormonální změny, vliv UV záření nebo mozkový tumor. V každém případě jde o velmi stresující a deprimující problém, zvlášť v dětském a dospívajícím věku.
Léčebné metody
Jedinou účinnou metodou, jak oheň z obličeje s uspokojivým výsledkem odstranit, je laserové ošetření. V minulosti se prováděly pokusy odstranit oheň pomocí plastické chirurgie, ošetření tekutým dusíkem, ozáření rentgenovými paprsky nebo pouhou krycí kosmetikou či tetováním. Žádná z těchto metod se však neosvědčila a nepřinesla dostatečně pozitivní a kosmeticky přijatelné výsledky.
Laserové ošetření ohně
Výsledný efekt laserové léčby závisí na několika faktorech:
- celkový rozsah postižení
- průměr cév a hloubka jejich umístění
- lokalizace postižení
- pigmentace kůže
Postižení v oblasti tváří a čela reaguje obvykle na ošetření nejrychleji. Pokud je postižen trup a končetiny, může být léčba náročnější. K léčbě se obvykle přistupuje už v dětském věku, kdy rozsah bývá menší a barva světlejší, tyto faktory mají lepší prognózu. U dětí nebo při léčbě citlivějších míst na těle je možné využít lokální anestezie, v ostatních případech není nutná. Časový odstup mezi jednotlivými laserovými ošetřeními bývá 4 – 8 týdnů.
Autor: Veronika Tůmová