Očkování

Očkování při cestách do zahraničí

Šárka Balcarová
22.07.2010

Každý z nás si může ve svém očkovacím průkazu prohlédnout, proti čemu všemu byl v mládí očkován. Očkování má u nás dlouhou tradici. Každý je očkován proti TBC, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Pokud se ale rozhodneme cestovat do zahraničí, zejména do exotických destinací, je třeba zdůrazňovat význam očkování jako zásadního způsobu prevence onemocnění infekční chorobou.

Kde získat informace?

Máme-li vybrán krátkodobý zájezd s cestovní kanceláří, měla by nás - pokud jde o renomovanou kancelář - upozornit na nutnost povinného očkování pro danou lokalitu. Naopak, jedeme-li do zahraničí na vlastní pěst, nebo na delší pobyt, měli bychom si zjistit co nejvíce informací a to včas, aby bylo možno dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín.  Očkování provádějí specializovaná pracoviště - střediska očkování a cestovní medicíny.

Očkování pro domov i cizinu

Některá očkování, která nemusí být povinná, ale jen doporučená, se hodí doma i v cizině. Například klíšťová encefalitida je vhodná při delším pobytu v přírodě. Protože se jedná o sérii tří injekcí, musíme na toto očkování myslet už v zimě. Infekční žloutenka je nebezpečná tam, kde nemůžeme zaručit hygienické podmínky. Doporučuje se do všech zemí Afriky, Severní i Jižní Ameriky, Asie a Austrálie. Vakcína je k dispozici pro typ A, typ B, ale i kombinovaná.

Ochrana před cestou do exotických zemí

Při cestě do „exotických" krajin se setkáme s povinným či doporučeným očkováním proti specifickým chorobám vyskytujícím se v dané lokalitě.

Při cestě do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky či Asie je vyžadován mezinárodní očkovací průkaz se záznamem o vakcinaci proti žluté zimnici. Konkrétně se to týká tropické Afriky, Saudské Arábie, Turecka, Číny, Malajsie, Indonésie, Kambodži, Laosu a Vietnamu, a tropů a subtropů Jižní Ameriky.

Tyfus můžeme potkat tam, kde jsou problémy s hygienou, a očkování lze jen doporučit, stejně jako očkování proti choleře, vzteklině, chřipce, meningokokové encefalitidě a meningitidě A a C atd.

V očkovacím středisku je každému zájemci vypracován individuální očkovací plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění, které konkrétní osoba při své cestě podstoupí. Po případném doplnění pravidelného očkování se plánuje a provádí nejprve očkování povinné (pokud je vyžadováno do země, kam turista směřuje) a potom doporučené očkování. Vždy je nutno vážit výhody vakcinace a existující kontraindikace.

 

Cestovali jste do exotických zemích a dodrželi jste všechna očkování? Nebo jste očkování ignorovali a přivezli jste si zdravotní komplikace?

Autor: Šárka Balcarová

Jaké hračky jsou vhodné pro naše děti
Zdravé plavání – 2. díl

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...