Oči

Makulární degenerace

Milena Mocková
21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Vlastním orgánem zraku není duhovka, dávající očím charakteristickou barvu, ani panenka neboli zornice, která je jenom otvorem v duhovce. Ani čočka, jež pouze pomáhá zaostřovat obraz. Hlavní částí oka, která nám poskytuje vidění, je sítnice.

Skládá se ze zrakových buněk, tyčinek a čípků zachycujících obraz a z mnoha další ponocných buněk a nervových vláken, která ho posílají zrakovým nervem do mozku, kde vzniká zrakový vjem.

V poslední době se stále častěji mluví o věkem podmíněné makulární degeneraci. Je to choroba, která vede ke zhoršení zraku až slepotě.

Příčiny makulární degenerace

Jde o onemocnění, jehož počátek ovlivňují četné faktory. Vzniká spolupůsobením genetického základu, vlivů prostředí a tělesných charakteristik pacienta, z nichž důležitou úlohu hrají věk, pohlaví a rasa.

Další příčiny makulární degenerace:

  • zvýšená hladina cholesterolu
  • vysoký krevní tlak
  • kouření
  • onemocnění srdce a cév

Zpočátku se onemocnění obvykle projevuje nenápadně. Zrak se zhorší za šera, pacient špatně čte, špatně rozeznává známé tváře, barvy jsou nejasné, tvary vnímá pokřivené. Obvykle to nemocný považuje za normální zhoršení zraku.

Z tohoto důvodu přicházejí nemocní k lékaři až v pokročilém stádiu choroby, kdy je makula oka vážně zasažena a zrak často nenávratně poškozen. V pokročilé fázi nemoci vidí pacient v centru svého pohledu pouze šedou nebo černou skvrnu.

Makulární degenerace má dvě formy: suchou (atrofickou) a vlhkou (exsudativní).

Suchá forma se vyskytuje častěji, a to asi u 90 % pacientů. Jedná se o poškození pigmentové vrstvy sítnice a následně hromadění odpadních látek ve formě tzv. drúz. K poškození vidění dochází pomalu.

Vlhká forma představuje 10 % výskytu této choroby, ale je zodpovědná za 90 % těžké ztráty zraku. V tomto případě pod sítnicí pronikají novotvořené cévy, které sítnici poškozují otokem a krvácením.

Léčba makulární degenerace

Má-li pacient podezření na poruchu centrálního vidění, měl by navštívit očního lékaře. Při zjištění makulární degenerace je pacient odeslán na specializované pracoviště.

Možnosti léčby makulární degenerace byly do nedávné doby dosti omezené. Ještě na počátku 21. století byla vinou tohoto postižení slepota neodvratitelná. V dnešní době mají oční lékaři k dispozici účinné léky, které mohou nemocným pomoci.

 

Autor: Milena Mocková

Jak se zbavit vší
Homeopatie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...

Umělé nehty
Nehty

Umělé nehty

08.06.2012

Mít stále hezky upravené ruce je snem každé ženy. A není to sen nesplnitelný. Nejrůznějších nehtových studií máme kolem sebe víc než dost, stačí si jen vybrat. Ceny se drží na přib ...

Infarkt u mladých lidí
Infarkt

Infarkt u mladých lidí

04.06.2012

Přestože už dnes víme, že infarkt nás může postihnout i v mnohem mladším věku, než bývá obvyklé, zdá se, že lékaři tuto hrozbu u mladých lidí podceňují a zpravidla hledají problém ...