Ječné zrno: Proč se objevuje a pár babských rad, jak si od něj pomoci
Příčinou vzniku této oční nepříjemnosti je zánět způsobený ucpáním jedné z povrchových žláz očního víčka. Zánět způsobí otok a zarudnutí, palčivou a řezavou bolest, která může vyvolávat neodbytný pocit přítomnosti cizího předmětu v oku.
Zhruba po třech dnech se tyto příznaky soustřeďují pouze do jednoho místa, do bulky, která je zaplněná hnisem. Ta může někdy v celkovém otoku oka zcela zaniknout a ječné zrno pak objeví až lékař, při důkladném vyšetření očního víčka.
Jak a proč vzniká ječné zrno?
Ječné zrno může být v některých případech způsobeno špatným stravováním, nedostatkem spánku či vitamínů, zkrátka celkově špatné životosprávy. Častěji je však jeho příčinou nedostatečná hygiena, či oslabená imunita v průběhu některých jiných onemocnění, jako je například diabetes.
Sahání si do oka špinavýma rukama, nesprávná aplikace kontaktních čoček, na noc nesmyté líčení očí či nečistoty mastící se pleti. To všechno jsou rizikové faktory vzniku ječného zrna. Ječné zrno se může navíc snadno přenést třeba na dalšího člena rodiny, například z ručníku apod.
Ječné zrno je velice nepříjemné, nežádá si však většinou lékařského ošetření, obvykle po pár dnech samo praskne a vymizí. Při neustávající bolesti a přetrvávajícím otoku pak bude samozřejmě nejrozumnější vyhledat lékaře. V takovém případě pak už obvykle pomůže antibiotická či kortikoidová mast.
Ječné zrno - jak si můžete pomoci sami?
Ke zmírnění obtíží můžete nejprve vyzkoušet pár osvědčených babských rad, které vám mohou ulevit a dokonce pomoci s rychlejším zotavením, bez nutnosti vyhledání odborné pomoci.
K prvním krokům patří jednoduše teplý obklad přikládaný několikrát denně, dále pak hadřík potřený směsí z uvařené brambory, vaječného žloutku a teplého mléka. Úlevu údajně přináší také syrové kvasnice nebo čaj z černého rybízu, či opražená krupice přiložená v hadříku na víčko.
Pomáhá také šetrná masáž a postižené oko byste měli celkově šetřit, rozhodně jej nelíčit a nesnažit se skrýt otok pod make-up. Dokud problém zcela nevymizí, rozhodně také odložte kontaktní čočky a raději po nějakou dobu používejte brýle.
Vlčí zrno - v čem se liší od ječného zrna?
Vlčí zrno je zarudlá bulka v oblasti očního víčka. Mnoho lidí si plete ječné a vlčí zrno, rozdíl je v tom, že ječné zrno (hordeolum) je infekční zánět mazové žlázky v oblasti očních řas a od vlčího zrna se tedy liší vzhledem i průběhem.
Vlčí zrno může postihnout jak děti, tak dospělé. Jedná se o cystu v oblasti očního víčka, která vzniká ucpáním Meibomovy žlázky a následnou zánětlivou reakcí. Zánět se vyskytuje v oblasti horního víčka.
Na rozdíl od ječného zrna se vlčí zrno projevuje jako nebolestivý uzlík, který se může, ale nemusí zanítit. Vlčí zrno se vyskytuje uvnitř očního víčka, ječné zrno pak na okraji očních řas. Pokud je vlčí zrno větších rozměrů, působí komplikace a útlak, obklady či masti neúčinkují, je nutné přistoupit k operativnímu odstranění, jde však o poměrně jednoduchý zákrok.
Zdroj: Spektrumzdravi.cz, Ona.idnes.cz, Womanonly.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová