Zdravé obouvání dětí
Ze všech stran slyšíme, abychom nešetřili na obuvi pro naše děti. Dnešní trh nabízí rozmanitou škálu dětské obuvi. Jaká jsou kritéria pro výběr správné dětské obuvi?
Dětská noha roste velmi rychle a to zejména do 5. roku věku. Mění se do šířky, délky a růst přitom neprobíhá plynule a souměrně. Tomuto faktu, je třeba přizpůsobit častější kontroly obuvi.
Příliš krátká obuv deformuje prsty, příliš dlouhá obuv způsobuje zakopávání, příliš široká obuv nedrží nohu na správném místě a noha v botě klouže. Úzká obuv má za následek otlaky a deformace nohy.
Jak nakupovat boty pro děti
Při výběru obuvi musíme zohlednit několik kritérii pro správnou volbu:
Velikost obuvi
Správně zvolená velikost je klíčem k úspěchu. Boty je vždy nutné zkoušet obě a dítě v nich nechat projít. Chodidlo měříme zásadně vždy ve stoje, v zátěži. Délku obuvi měříme podle stélky, nikoli podle délky podrážky.
Hmotnost obuvi
Bota by měla být v rámci možností co nejlehčí.
Materiál svršku
Všeobecně jsou nejvhodnější přírodní materiály (kůže, textil) nebo Goretex pro zimní či trekovou obuv. Ideální materiál je přírodní useň, která je měkká, prodyšná, absorbuje vlhkost, ale přirozeně se přizpůsobí anatomickému tvaru nohy.
Umělé materiály, jako je např. koženka, naprosto postrádají tyto vlastnosti. Navíc se jedná o neprodyšné materiály, které mohou způsobit vznik plísní, bradavic a dalších.
Materiál stélky
Nejvíce potící částí nohy je ploska. Zde je třeba, aby stélka byla vyrobena z přírodního a savého materiálu. Měla by být zároveň měkká a vyrobená tak, aby se jednotlivé vrstvy neoddělovaly.
Ortopedické tvarování pro podporu klenby u nejmenších je nevhodné. Malé děti mají v klenbě ochranný tukový polštář, který mizí ve věku 3 až 4 let.
Opatek a tvar boty
Noha musí být v botě pevně fixovaná, aby nedocházelo k bočnímu pohybu paty, tuto funkci zajišťuje opatek, který je ukryt mezi podšívkou a vnitřní čásí boty. Aby pata byla v botě správně postavená, opatek musí být dlouhý, pevný a správně tvarovaný.
Dětem do 4 let bychom měli kupovat obuv výhradně kotníčkovou (týká se i přezůvek, sandálů), abychom předešli vzniku deformit (vbočení pat, plochonoží).
Podešev
Nejdůležitější je ohebnost podešve. Hodně tuhá podešev neumožňuje kontakt nohy s podložkou, a to má za následek šourání a nezvedání paty.
Další funkcí podešve je tlumení. Chozením po asfaltu, betonu, dlažbě, parketách atd. je noha zatěžována. Nárazy se dále přenášejí na klouby a kosti. Vhodnými materiály pro podešev je polyuretan – PUR, termoplastický elastomer – TPE, pryž.
Střih svršku
Dobře zvolený střih svršku a upevnění (šněrování, suchý zip, přezky, pásky) umožňuje dobrou fixaci nohy a drží ji pevně v botě. Špička dětské boty by měla být kulatá a dostatečně široká, aby byl možný volný pohyb prstů.
Velice nevhodná pro dětskou obuv je špička úzká a špičatá, která má za následek deformaci prstů. Dobré je také zkontrolovat upevnění jazyka (švy), aby nezpůsoboval otlaky.
Dětská obuv by tedy měla být vždy s pevným opatkem a vyrobena z přírodních materiálů, podešev by měla být ohebná a přitom dostatečně silná.
Podle čeho vybíráte a nakupujete boty pro děti?
Autor: Milena Mocková