Oblečení a boty

Léto, sandálky a rozpraskané paty, tak to ne!

Pavlína Šourková
13.08.2009

Hezké počasí přímo vybízí k chůzi naboso nebo k nazutí krásných sexy pantoflíčků s otevřenou patou. Bohužel se tím stále častěji odhalují rozpraskané paty, ztvrdlá chodidla a olupující se kůže. A i ty nejkrásnější boty na světě tak ztratí své kouzlo.

Většina z nás řeší problém s rozpraskanými patami až přes léto, když se rozhodneme vzít si slušivé sandálky či pantofle, ale to už je pozdě. Při celoroční péči o vaše nohy, budete připraveni na první teplé sluneční dny kdykoliv. A věřte, že to není nic náročného, nezabere Vám to více než 5 minutek denně.

Co může způsobit vznik rozpraskaných pat?

  • Vliv okolí - v létě jsou nohy většinou odhalené a suchý vzduch či prach na cestě na paty působí velmi negativně

  • Nadměrná zátěž - v zaměstnání, při sportu

  • Obuv - nesprávný výběr obuvi může způsobit otlaky, které můžou popraskat

  • Věk - stoupajícím věkem se kůže vysušuje, proto se i zvyšuje riziko popraskaných pat

  • Váha - čím větší hmotnost člověk má, tím více jsou končetiny zatěžované, a proto se tvoří více otlaků a mohou se objevit i rozpraskané paty

  • Pohlaví - nepřímo by se dalo říci, že pohlaví, nebo spíše módní trendy, kterým podléhají převážně ženy, ovlivňují suchost kůže a rozpraskané paty

  • Genetické predispozice

Vlivem těchto faktorů kůže zhrubne, ztrátí svoji elastičnost a popraská. Není to jen estetický problém, popraskaná kůže bolí a ranky se stávají vstupní branou pro různé mikroorganismy.

Řešení rozpraskaných pat?

  • Návštěva odborníka - pokud máte opravdu velké praskliny na nohou, navštivte pedikéra či podiatra, který vás prohlédne, zkušeně odstraní nánosy kůže na patách a poradí, jak o nohy pečovat

  • Promazávat - bez vaší intervence se otlaků a rozpraskaných pat nikdy nezbavíte. V první řadě si nohy pravidelně mažte - ráno i večer. Nemusíte ihned nakupovat nejdražší krémy, začněte s indulónou či vazelínou. Když nedojde ke zlepšení, vyzkoušejte krém s ureou (močovina). Jedná se o látku, která má vysoce hydratační účinky. V odborné literatuře je uváděno, že dokáže špatné buňky rozrušit, a tak se otlaky mnohem lépe odstraňují.

  • Pemza - jednou týdně si po koupeli ztvrdlou kůži odstraňte pemzou. Není potřeba ji používat častěji. Z pemzy se totiž mohou uvolňovat částečky, které se pak do prasklin usazují a váš problém ještě zhorší. Nedoporučuji pemzy v kostce.

  • Zábal - jestliže máte kůži opravdu suchou, udělejte si zábal. Nohy namažte silnou vrstvou krému, který běžně používáte, chodidlo pak dejte do igelitového pytlíku a navlékněte si ponožky. Nechte to působit přes noc. Kůže se tak velmi zjemní.

  • Desinfekce - nic nezabírá? Možná se do prasklin dostala plíseň, u nohou to není nic neobvyklého. Zkuste nohy mazat mastí proti plísním (př. Lamisil, Canesten) nebo máčejte v desinfekci (př. hypermangan). Jetliže věříte spíše bylinkám, doporučuji vtírat Tea Tree olej.

  • Omezte vznik ovlivnitelných rizikových faktorů - změňte obuv, zkuste zhubnout a nepřetěžujte se

Připomínka desatera zdravého obouvání

  1. Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části (pozor na módní vystřelky - př. úzké špičky)

  2. Dokonalá ohebnost obuvi v její prstové části

  3. Úměrná výška podpatku (výška pánského podpatku do 25mm, dámského do 30-40mm)

  4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi)

  5. Kolmé nebo vybočené postavení patní části obuvi

  6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi (př. šněrování, suchý zip)

  7. Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti (přírodních materiálů - useň, textil)

  8. Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi (např. obuv pro děti do tří let a profesionální obuv by měla splňovat určité fyzikální vlastnosti)

  9. Tlumící vlastnosti obuvi (podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů)

  10. Hmotnost obuvi (měla být co nejmenší - každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc)

Máte problémy s rozpraskanými patami? Co vám pomáhá?

Autor: Pavlína Šourková

Domácí lékárnička
Osvěžte se zdravým melounem!

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.