Obezita

Jak na obezitu

Kateřina Loyková
08.12.2008

Obezita neboli otylost je definována zmnožením tuku v organismu. Normální podíl tuku v organismu je určován pohlavím, věkem a etnickým charakterem populace.

U žen je normální podíl tuku v organismu 18 - 30%, u mužů tento podíl představuje 10 - 25% celkové hmotnosti. S věkem podíl tuku v těle stoupá. Vzhledem k tomu, že kvantitativní stanovení procenta tuku v těle není běžně dostupné, používáme k hodnocení stupně nadváhy buď tabulky, nebo hmotnostní indexy. Nejvíce se dnes vžilo vyjadřovat stupeň nadváhy pomocí indexu BMI (Body Mass Index). BMI se vypočte tak, že se hmotnost vyjádřená v kilogramech vydělí druhou mocninou výšky vyjádřenou v metrech (kg/m2).

Normální rozmezí BMI je 18,5 - 24,9, nadváha je v rozmezí 25,0 - 29,9 a obezita nad 30. Obezitu dále dělíme podle zdravotního rizika na obezitu I. stupně (BMI 30,0 - 34,9), obezitu II. stupně (BMI 35,0 - 39,9), kde je stupeň zdravotního rizika vysoký a dále obezitu III. stupně (BMI nad 40), zde je velmi vysoké zdravotní riziko spojené s obezitou.

Obezita je spojena jak se zvýšenou morbiditou, tak se zvýšenou mortalitou. Navíc obezita významně snižuje kvalitu života.

Zdravotní komplikace obezity: gynekologické nádory, nádory zažívacího traktu, nádory močového ústrojí, onemocnění srdce a cév, onemocnění dýchací soustavy, kloubní potíže, kožní onemocnění a mimo jiné i psychosociální problémy.

V rámci léčby obezity se uplatňuje komplexní přístup. Na prvním místě je samozřejmě nízkoenergetická dieta a pohybová aktivita.  Léčba hladovkami u obézních není doporučována, a to vzhledem k četným závažným nežádoucím účinkům. Mezi nejzávažnější nežádoucí účinky hladovek patří negativní dusíková bilance a nedostatek důležitých živin, minerálů a vitaminů. U hladovek bývají často také nežádoucí účinky ve smyslu poruch srdečního rytmu, dlouhodobé hladovění může vést k degeneraci svalových vlákem. K dietní terapii obezity je doporučována řada diet. Mnohé z nich jsou však nevyvážené, bývají spojeny s nedostatkem řady významných nutričních faktorů. Redukční diety šířené komerčním způsobem často opomíjejí psychologickou intervenci a jsou zaměřeny na jednorázové rychlé zhubnutí, což může navodit poruchy přijmu potravy či následný jo-jo efekt.

Vzhledem k tomu, že nadměrný příjem tuků má prvořadou úlohu v rozvoji obezity, doporučujeme jako první krok v dietních doporučeních snížit příjem tuku pod 30% denního energetického příjmu. Tuky nahrazujeme sacharidy - složitými cukry a škroby - jejichž podíl v dietě stoupá na 55 - 60%, popř. bílkovinami, jejichž zastoupení činí 10 - 15%. U některých obézních pacientů postačí k redukci hmotnosti pouze omezení tuků při nezměněném energetickém příjmu.

Nedosáhneme-li hmotnostního poklesu omezením přijmu tuků, redukujeme celkový denní energetický příjem o 2000 kJ, popř. doporučujeme celkový denní energetický příjem 5000 - 6000 kJ.

Behaviorální intervence - konzultace psychologa a snaha odstranit špatné stravovací a pohybové návyky. Za normálních okolností je podnětem pro jedení hlad. U obézních jsou to často „chutě" na určitá jídla při jejich dostupnosti, jindy je spouštěčem jídla špatná nálada či určitá situace (sledování TV, četba knihy). V dnešní době jsme také  zvyklí často jíst za pochodu, není na jídlo dostatek času nebo jíme  velké porce jednou nebo dvakrát denně. Součástí psychologické léčby je i výuka výživy, seznamuje nás s výběrem vhodných a nevhodných potravin, s jejich přípravou a skladbou redukční diety.

Kromě těchto přístupů je možné využívat i farmakoterapie.  V terapii obezity se v současnosti uplatňují tři skupiny léků. Anorexika - jsou léky tlumící chuť k jídlu v mozku, terigenní léky - ovlivňují energetický výdej a léky ovlivňující vstřebání tuků ve střevě - dojde-li však k porušení dietního režimu a přijmu i malého množství tuků, objeví se průjmy.

Kromě výše uvedených postupů lze využít i chirurgické řešení. To je doporučováno při obezitě II. A III. stupně, při hodnotách BMI 35 - 40. A v neposlední řadě také endoskopické metody - zavádění balonku do žaludku.

Obezita je v současné době závažný problém společnosti. Má vysoká rizika zdravotní ale i společenská. Pokud se člověk rozhodne řešit problém obezity, měl by k tomu přistupovat s rozumem. Kil, která jsme si střádali léta, se nezbavíme za týden ani za měsíc.

Autor: Kateřina Loyková

Kitesurfing aneb adrenalinová dovolená u moře
Celiakie

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost
Adrenalinové sporty

Dolomitenmann - čistě mužská záležitost

06.04.2009

Každým rokem se horské městečko Lienz v Rakousku, stává dějištěm jednoho z nejtvrdších a nejextrémnějších závodů světa - Dolomitenmanna. Již víc jak dvacet let se zde na konci kaž ...

Diabetická dieta
Cukrovka

Diabetická dieta

02.04.2009

Strava diabetika je základem léčby každého typu cukrovky. Léčebně ovlivňuje onemocnění diabetem, pacienta neomezuje, ani potraviny nezakazuje. Jde o stravu racionální, výživová dop ...

Umělá sladidla
Zdravá výživa

Umělá sladidla

27.03.2009

V poslední době se mluví snad všude o zdravé výživě – v televizi, rádiích, na ulici či v tramvaji a internetové diskuze jsou plné všemožných rad a tipů. Roztrhl se také pytel s rek ...