"Ucpané" slzné kanálky u novorozenců
Slzy jsou pro člověka velmi důležité. Chrání oko před poškozením. Pokud máme slz nadbytek, otravují nám život. Pokud jich je nedostatek, oko palí, řeže a jestliže se stav neřeší, může dojít k trvalému poškození oka. Strašná představa pro dospělého a ještě horší pro malé dítě. Přesto mnoho novorozenců trpí neprůchodností slzných cest. Jaká je pomoc?
Příčiny
Neprůchodnost slzných kanálků se objevuje nejčastěji v prvních týdnech života až do 2.-3. měsíce. Příčinou bývá částečné nebo úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průchudů. „Ucpání" způsobuje převážně vrozená anomalie (slzné cesty nejsou dovyvinuty).
Projevy
-
nejčastější: hlenění a slzení oční štěrbiny
-
méně časté: bolestivé zarudnutí a otok
-
ojedinělé: namodralé zduření slzného vaku (patrné už od narození)
Diagnostika
Funkci slzných cest určí funkční odtokové testy - fluoresceinový test (FDDT - Fluorescein Dye Disappearance Test). Je technicky nenáročný, přesný a dobře proveditelný i u dětí:
Do oční štěrbiny se aplikuje 1 kapku roztoku fluoresceinu rbiny a hodnotí změny se po 5-ti minutách.
-
stupeň 0 - v oku nezůstalo žádné barvivo, vše odteklo slznými cestami do nosu, slzné cesty jsou tedy plně funkční.
-
stupeň 1 - v oku zůstala část barviva, odtok je zpomalen
-
stupeň 2 - všechno barvivo zůstalo v oku, slzné cesty jsou plně neprůchodné
Jestliže výsledek testu nedopadl dobře, začíná se párat po překážce v slzných cestách. To se provádí pomocí sondáží Bowmanovou sondou a průplachem slzných cest v lokálním znecitlivění.
K upřesnění nálezu lze provést také dakryocystografii (kontrastní RTG vyšetření slzných cest), CT (počítačovou tomografii), MR (nukleární magnetickou rezonanci) a endoskopické vyšetření dutiny nosní (vyšetření nosu speciální optikou).
Léčba
Novorozenec nemusí mít po porodu dokončený vývoj slzovodu, slzné cesty pak mohou být neprůchodné. Vývoj nadále probíhá i po narození a do 4. měsíce věku je dokončen až v 80 %. Z toho vyplývá, že do věku 4 měsíců se spontánně upraví většina vrozených neprůchodností. Proto:
-
Nejprve léčíme konzervativně - lokální aplikací očních kapek s hydrostatickými masážemi slzných cest (provádíme při každém kapání tlakem prstu na slzné cesty ve směru kanálky, vak, slzovod)
-
Pokud léčba nepomůže, je vhodné ve věku 4-6 měsíců odstranit překážku v slzovodu sondáží Bowmanovou sondou. Zákrok se provádí v lokálním znecitlivění. Nebývá pro dítě bolestivý.
-
Pokud efekt není, opakuje se sondáž za 1 měsíc.
-
Pokud ani opakovaná sondáž problém nevyřeší, je doporučena intubace slzných cest silikonovou kanylou. Operace trvá 10 minut v narkóze s využitím endoskopických technik. Začíná se odstraněním překážky slzovodu, následuje zavedení silikonové kanyly do slzných cest, která udržuje jejich průchodnost. Kanyla se odstraňuje po 2-6 měsících ambulantně.
Máte nějaké zkušenosti s tímto problémem vy?
Autor: Pavlína Šourková