Babyboxy – naděje pro nechtěné děti
Mezi námi je mnoho párů, kteří si přejí počít miminko, ale bohužel z nejrůznějších důvodů se jim to nedaří a řešením jak mít vlastní dítě je pouze žádost o adopci. Na druhé straně se rodí děti, které nejsou chtěné, jejich rodiče se o ně nedokážou postarat nebo nejsou schopni dát jim, co potřebují. Na popud této skutečnosti byly zřízeny babyboxy, aby se zabránilo odložení novorozeňat na nepřípustná místa nebo dokonce jejich zabití.
Historie vzniku babyboxů
- o odkládání dětí se vedou záznamy již v historii a dokonce jako první nalezenec ze 14. století př.n.l. se uvádí Mojžíš, kterého z Nilu vytáhla faraónská princezna
- také z pohádek můžeme zaregistrovat odkládání dětí, asi nejznámější pohádkovou postavou je Plaváček
- v antickém Římě se děti odkládaly dokonce na tržnicích aniž by bylo dosaženo trestného činu
- možnosti pro odložení dětí se dále rozvíjely a některé domy byly dokonce vybaveny otočnými zařízeními v plotech, kam bylo možné děťátko odložit
- celkový negativní náhled na odkládání dětí měli však křesťané
Babyboxy dnes
Zřízení babyboxů vzbudilo ve světě velký zájem jak pomoci rodičům, matkám a dětem, nacházející se v těžké a složité životní situaci (psychické, sociální), kteří se nedokáží o novorozence postarat. Tyto schránky umožňují zcela anonymní odložení děťátka o které je následně odborně a rychle postaráno. V ČR byl první babybox otevřen 1. června 2005 na GynCentru v Hloubětínské ulici na Praze 9.
Ludvík Hess - "patron" českých babyboxů
V ČR se o problematiku pořízení babyboxů začal zajímat Ludvík Hess, který zřídil NADAČNÍ FOND PRO ODLOŽENÉ DĚTI STATIM. Ludvík Hess a nadační fond bojují proti tomu, aby ještě někdy bylo nalezeno mrtvé novorozeně. Pomáhá, velmi intenzivně, zřizovat další babyboxy společně s ostatními členy a sponzory, díky jeho aktivitě je nyní v ČR 28 babyboxů (poslední byl uveden do provozu 19. září 2009) a na říjen a listopad se chystají další otevření babyboxů v Ústí nad Labem a Mělníku. Cílem Ludvíka Hesse je 70 babyboxů v ČR.
Jak funguje schránka pro odložené děti?
Schránka je opatřena dvířky, jež lze otevřít pouze jednou, ale existují i taková zařízení, která se uzavřou automaticky, pokud by je odkládající osoba sama nezavřela. Vnitřní prostor je vytápěný na teplotu 37°C. Pro odkládající osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a o možnostech, jak jej získat zpět. Některé schránky jsou opatřeny zařízením na získání otisku ruky nebo nohy dítěte. Otisk může sloužit jako doklad pro osobu, jež dítě odložila. Možná i jako památka…
Po uzavření dvířek se aktivují vizuální a akustické senzory přivolávající odborný personál. Osoba, která dítě odložila, má ovšem dostatek času, aby nepozorovaně odešla.
Nejčastější důvody odložení dítěte
- drogová závislost matky nebo obou rodičů
- častěji odkládají děti lidé s nižším dosaženým vzděláním
- špatná finanční situace rodičů
- špatná sociální stránka rodičů
- celková neschopnost postarat se o výchovu dítěte
- obavy z ostatních členů rodiny, jak zareagují na příchod nového potomka (mladé matky)
- náboženské důvody zakazující mít pohlavní styk před sňatkem
- dítě počaté při znásilnění - žena se nedokáže smířit s tím, že bude vychovávat dítě zločince
Babybox v základních bodech:
- jedná se o ocelovou schránku vážící asi 150 kg o velikosti 100 x 60 x 50 cm
- je umístěna v místech dostupných odborníkům (nemocnice) a na místech, aby byla zachována anonymita člověka, který dítě odkládá
- schránka je opatřena dvířky, které při uzavření aktivují akustické a vizuální senzory a přivolají specializovaný personál
- schránka je dle potřeby vyhřátá na teplotu 37 °C a je také snímána kamerou
- osoba, jež dítě odkládá má mnoho času, aby bez problémů anonymně odešla
- v babyboxech jsou také připravené informace pro odkládající osobu, jak případně získat dítě zpět
- jestliže se matka k dítěti již nepřihlásí je děťátko připravené k adopci
Názory a postoje k babyboxům se velmi různí. Mezi těmi pozitivními je především zabránění nedůstojného odkládání novorozeňat např. do kontejnerů či jejich zabití. Díky babyboxům dostávají šanci i páry, které příroda neobdarovala vlastním miminkem. Výhodou pro odkládající je, že zůstávají zcela v anonymitě. Z tohoto důvodu jsou ale babyboxy také nejvíc kritizovány - dítě nemá šanci poznat svůj původ.
Ať už jsou důvody na zřízení nebo nezřízení babyboxů jakékoliv, faktem zůstává, že v ČR bylo k 21. říjnu 2009 do babyboxů vloženo 25 dětí = 25 dětí nemuselo zemřít nebo žít v nevyhovujících podmínkách.
Jaký máte názor na provoz babyboxů?
Autor: Alena Mrákotová