Známé i méně známé choroby způsobené přenosem od klíšťat
Ještě ani nezačaly letní prázdniny a aktivita klíšťat je na svém vrcholu. Stejně jako sama nemoc, ani klíště, jejich přenašeč, si nevybírá. Přinést si je můžete ze zahrady, kde pečlivě a pravidelně sečete trávu, ale i z parku a lesa.
Infikovaných klíšťat přibývá a vážných nemocí, které mohou způsobit, je hned pět. Kromě encefalitidy a boreliózy, které obvykle známe, si povíme i o těch méně zmiňovaných.
Nemoci způsobené přenosem z infikovaných klíšťat
V současné době nám bezesporu hrozí pět závažných chorob, které na nás může přenést infikované klíště. Na všechny tyto choroby si můžete nechat klíště, pokud je správně a celé vytáhnete, za poplatek otestovat. Nemoci, které klíště přenáší, jsou - lymská borelióza, klíšťová encefalitida, ehrlichioza, babesioza a bartoneloza.
Borelióza - zákeřná a těžko léčitelná
Tato nemoc je způsobena mikroby a projevuje se většinou červenou skvrnou v místě přisátí klíštěte, dále pak horečkou, nevolností s nucením na zvracení a únavou. Mezi příznaky patří také bolesti hlavy, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická prstencovitá vyrážka. Zhruba u čtvrtiny nakažených se tyto příznaky nemusí projevit, ale rovnou přechází do těžko léčitelné chronické formy, kdy pacient bojuje s postižením kloubů a šlach, napadením nervové soustavy či dalších orgánů.
Borelioza aneb když se přisaje klíště
Klíšťová encefalitida - jediná nemoc, proti které máme očkování
Tentokrát jde o virové zánětlivé onemocnění mozku a mozkových blan. Je to zatím jediné onemocnění, proti kterému existuje vakcína. V první fázi nemoc připomíná lehkou chřipku, následuje období bez příznaků, během kterého někdy může dojít i k uzdravení. Druhá fáze se projevuje krutými bolestmi hlavy a příznaky o poškození nervového systému, objevují se závratě, poruchy spánku, nevolnosti, světloplachost. Klíšťová encefalitida může v některých případech zanechat i trvalé následky, mezi které patří obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází však pouze výjimečně.
Klíšťová encefalitida - podceňované nebezpečí
Ehrlichióza - horečnaté onemocnění bílých krvinek
Ehrlichiózu způsobuje bakterie, která proniká do bílých krvinek a snižuje tak jejich obrannou funkci. Pro ehrlichiózu je typický snížený počet bílých krvinek, což potvrdí krevní testy. K úporné bolesti hlavy se přidá i bolest svalů, horečka a zimnice s třesavkou. Někdy pak i nevolnost a zvracení.
Babesióza - riziko pro jedince s oslabenou imunitou
Je to onemocnění ohrožující především pacienty se sníženou imunitou a také s odebranou slezinou. Způsobuje ho prvok napadající červené krvinky. Nové poznatky o babesióze ukazují, že toto onemocnění je v současnosti spíše přehlíženo, ale že jeho výskyt a závažnost je značně vyšší, než se doposud předpokládalo. Babesie nejsou bakterie, jako je tomu u borelií. Jsou to jednobuněční paraziti potřebující savce a klíště. Napadají nejrůznější domácí zvířata, ze kterých se mohou přenést na člověka.
Bartonelóza - nemoc chovatelů koček a psů
Bartonelózu způsobují bakterie, které na člověka může přenést klíště nebo blecha z koček a psů. Proto také nejčastěji postihuje právě chovatele koček, ale nejen ty. Napadá i pacienty s oslabenou imunitou, u kterých může mít velice závažný průběh. Mezi počáteční příznaky patří horečka, bolesti hlavy a netypická vyrážka připomínající těhotenské strie. Přidávají se oteklé uzliny a nakažení mohou pozorovat různé neurologické problémy.
Zdroj: Kliste.cz, Klistova-encefalitida.cz, Hobby.idnes.cz, Wikipedie.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová