Vši doma a ve školkách
Veš dětská cizopasí výhradně na hlavě, v lidských vlasech, kde saje krev. V jiných ochlupených částech těla se nevyskytuje. Šíří se zejména v dětských kolektivech, ve školách a školkách, kde je nutné upozorňovat rodiče na sledování situace u jejich dětí a prohlížení vlasů.
Veš dětská je velká asi 3 milimetry a pomocí silných nohou s drápkem vytváří jakýsi způsob kleští, kterými se drží pevně u kořene vlasu.
Vši a hygiena
Ještě nedávno byl výskyt vší považován za důsledek nedostatečné hygieny u sociálně slabších jedinců. Dnes však víme, že toto platí pouze u jiného druhu tohoto hmyzu, a tím je veš šatní (známá také pod lidovým názvem muňka nebo filcka), která žije ve spodním prádle a na souvisejících částech lidského těla.
Napadení vší dětskou - jedná se o nemoc?
Napadení vší dětskou je onemocnění, které se označuje jako pedikulóza. Tento parazit nepřenáší závažné choroby, jeho výskyt je však velmi nepříjemnou záležitostí. Místa napadená vší nepříjemně svědí, často dochází k dermatitidě, výjimečně lze zaznamenat i lehké zvýšení teploty nebo zvětšení mízních uzlin. V extrémních případech dochází k vypadávání vlasů, popřípadě k alergickým reakcím na vší trus, který je vetřen do drobných poranění. Veš dětská spolehlivě přežívá běžné úkony hygieny a její výskyt by proto neměl být důvodem ke studu dítěte a ani k jeho obviňování z nedostatečného mytí či česání.
Jak se zbavit vší
Účinná likvidace vší spočívá v umytí hlavy speciálním šamponem obsahujícím insekticid. V posledních letech je výběr takového výrobku komplikovanější, protože dochází k rezistenci vší na tyto látky. Dříve se k odstraňování používal petrolej, který však může způsobovat lokální dermatitidy až spáleniny. Mechanické vyčesávání vší a jejich vajíček (hnid) je sice známá a účinná, avšak časově velmi náročná metoda.
Zdroj: wikipedie
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová