Střevní chřipka - jak se bránit?
Každý z nás to někdy zažil - zvracení, průjem, žaludeční křeče, bolest hlavy, bolest svalů, zvýšená teplota. Přijde to bez předchozích náznaků a během několika málo hodin nás to srazí na kolena. Záchodová mísa se dočasně stane naším nejvěrnějším přítelem. Říkáme tomu střevní chřipka (žaludeční viróza), ale odborně je toto onemocnění nazýváno virová gastroenteritida.
Co to je gastroenteritida
Jedná se o zánět trávicí soustavy, který postihuje jak žaludek (tedy gastro), tak zároveň i tenké střevo (tedy entero). U dětí je celosvětově nejčastější příčinou rotavir, u dospělých pak norovirus a Campylobacter. Z názvů původců je jasné, že se jedná o virovou nebo bakteriální nákazu, ale nelze podceňovat ani parazitický původ gastroenteritidy a také neinfekční příčiny (otravy apod.).
Rotaviry
Nejnebezpečnější průběh mají rotavirové infekce. Doba od nakažení do vypuknutí příznaků je různá, nejčastěji v rozmezí 1 - 3 dnů. Nemoc se přenáší fekálně orální cestou, to znamená nejčastěji kontaktem s nakaženým (ruce znečistěné stolicí). Virus přežívá na rukou až 4 hodiny, ale na ostatních plochách (klika u dveří, nákupní vozík apod.) dokonce až několik týdnů. Přímo ve stolici se nachází zhruba jeden týden, proto je potřeba i po prodělaném onemocnění úzkostlivě dodržovat hygienu, aby nedocházelo k dalšímu šíření. Rotaviry způsobují epidemické výskyty zejména v dětských kolektivech.
Noroviry
Vyskytují se a způsobují epidemické výskyty v zařízeních pro seniory a ve zdravotnických zařízeních. Inkubační doba se pohybuje v rozmezí 18 - 72 hodin. K přenosu dochází nejen fekálně orální cestou, ale také kontaminovanými potravinami, vzduchem a vodou.
Jak se bránit průjmovým onemocněním
Prevence virových průjmových onemocnění spočívá v zamezení cesty přenosu a šíření infekce mezi lidmi. Základní podmínkou je úzkostlivá osobní hygiena, zejména hygiena rukou. Použití dezinfekčních prostředků, jednorázových pomůcek a důkladná dekontaminace předmětů je taktéž samozřejmostí. Při průjmovém postižení je vhodné nemocné izolovat. Pokud se týká očkování, v současné době lze očkovat pouze proti rotavirům.
Počty průjmových onemocnění
Průjmová onemocnění se pravidelně obvodními lékaři hlásí na krajské hygienické stanice, přesto jejich počty zdaleka nejsou pravdivé, protože v mnoha případech postižení vzhledem k rychlosti odeznívání příznaků ani nevyhledají lékaře.
Pro jednoduchou ilustraci rozšíření můžeme nabídnout následující evidenci:
Rok 2011 - Moravskoslezský kraj
Počet evidovaných průjmových onemocnění bylo 887, z toho 713 laboratorně potvrzených rotavirových infekcí a 105 laboratorně potvrzených norovirových infekcí.
Zdroj: www.khsova.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková