Pobyt v LDN - je opravdu jen místem pro smutné dožití?
LDN - pod touto zkratku si mnozí z nás představí jen čekání na smrt mezi holými zdmi nemocnice a lhostejný personál, zkrátka bezútěšnost konce života v pravém slova smyslu. Je tomu opravdu tak? Co jsou vlastně tzv. eldéenky, pro koho jsou určeny a kolik stojí?
Pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných či jejich rodiny často netuší, jaké služby a vybavení mohou v těchto zařízeních očekávat a vyžadovat. Pobytu v LDN obvykle předchází hospitalizace za určitým účelem, po něm pak může dojít k přeřazení pacienta do dalšího z ústavů následné péče.
LDN - jen místo pro dožití?
Léčebna dlouhodobě nemocných je určena k ošetřování a doléčení pacientů, jejichž zdravotní stav už nevyžaduje pobyt v nemocnici, nebo pokud už u nich nelze očekávat zlepšení jejich zdravotního stavu. Jsou to lidé, u kterých nepřipadá v úvahu domácí ošetření, nejen ze zdravotních důvodů, ale třeba i proto, že není nikdo, kdo by se tohoto úkolu zhostil. Je smutnou pravdou, že mnoho pacientů je tu pouze ležících a po několika týdnech či měsících umírají. Kromě klasických nemocnic jsou právě tyto léčebny nejčastějším místem úmrtí. Dříve byla délka pobytu v LDN omezena na tři měsíce, nyní je již bez omezení. Najdete v nich celodenní lékařskou a ošetřovatelskou péči, ale i různá rehabilitační oddělení. Obvykle jsou LDN součástí nemocnic, mohou však být i samostatné, a to státní i soukromé.
Co zajištuje LDN a jak by měla být vybavena?
LDN se řadí mezi odborné léčebné ústavy, spolu s rehabilitačními, plicními, ošetřovatelskými a psychiatrickými lůžkovými zařízeními. Zajišťují veškerou péči o pacienta, od podávání léků, přes ošetřovatelskou péči po celých 24 hodin, převazy, rehabilitaci apod. Úroveň každého takového zařízení se odvíjí nejen od samotného personálu, ale samozřejmě i technického vybavení. Pobyt zde má pacientům v každém případě ulehčit jejich situaci a stav. Vybavení musí splňovat vše potřebné, od funkčních zásuvek a osvětlení, přes oddělené sociální prostory, signalizační zařízení k přivolání pomoci, bezbariérový a bezpečný přístup do koupelen a na toaletu apod. Pacient by měl mít možnost mít svoje soukromí, léčebna by měla nabízet i prostor, kde si mohou pacienti společně posedět a popovídat. Vždy jsou dobré dekorační a estetické prvky, které zde vytvoří útulné prostředí, počínaje zdí vymalovaných v teplých barvách, obrázky, závěsy apod.
Jak zažádat o pobyt v LDN a kdo jej zaplatí?
Pacient musí vždy s pobytem souhlasit a může si zařízení i sám vybrat. O přijetí může zažádat pacient sám, jeho rodina, praktický lékař či nemocnice, kde je pacient hospitalizován. LDN jsou financovány z prostředků veřejného zdravotního pojištění, avšak pouze do výše pojišťovnami daných úhrad, které jsou obvykle nižší než náklady skutečné. Rozdíl pak doplácí pacient, nebo mohou být částečně hrazeny zřizovateli, kterými jsou obvykle kraj či město. Za standardní pokoj pacient doplácí zhruba 400 Kč na den, nadstandard pak může vyjít i na více než 15 000 Kč měsíčně. V soukromých zařízeních se pak cena za pobyt pohybuje cca od 10 000 Kč výše.
Hospic - odborná a citlivá péče o nevyléčitelně nemocné
Klinická smrt - jak popsat tenhle prožitek?
Zdroj: Pecujdoma.cz, Wikipedia.cz, Vitalia.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová