Plíživá nemoc - může postihnout i vás?
Plíživou nemocí pojmenováváme různé nemoci, které se zpočátku tváří celkem nenápadně, vůbec ne nebezpečně, ani nezpůsobují žádnou náročnou ataku. Během času a při neléčení dochází k prudkému zhoršení zdravotního stavu postiženého. A bohužel tento čas vůbec netrvá dlouho.
CHOPN - Chronická obstrukční plicní nemoc
Každý rok na toto onemocnění zemře více než 3500 lidí. Počet nemocných CHOPN stále stoupá. Důležité je včasné rozpoznání této choroby, což se zhruba ve dvou třetinách nemocných zatím nestává.
O co vlastně jde u CHOPN?
Zjednodušeně řečeno se jedná o chronické zúžení průdušek. Dýchání se stává čím dál tím víc obtížnější. Na tuto nemoc trpí hlavně kuřáci a paradoxně právě oni se stydí jít s problémy k lékaři nebo alespoň své skutečné problémy zatajují.
Chronická obstrukční plicní nemoc
Huntingtonova nemoc
O této nemoci naopak není tak velké povědomí, přesto je ještě více zákeřnější. Udává se, že se jedná o jedno z nejhorších neurologických onemocnění. Jedná se o onemocnění, které obvykle propuká až v dospělém věku, a dokáže i nadprůměrně inteligentního člověka přetvořit v naprosto nesoběstačného jedince. To vše v průběhu někdy až neskutečně krátkých pěti let, jindy to trvá maximálně patnáct let. Na vině je poškození některých neuronů v mozku, které začnou zcela odumírat. Tato nemoc byla poprvé odhalena a popsána už v roce 1872. Z velké části dědičná, i když to není pravidlo. Nemoc se projevuje opět plíživě a nenápadně, častým změnám nálad nikdo většinou nevěnuje velkou pozornost. Dále následuje v různých intencích i pořadí zhoršená motorika, chůze a výslovnost. V konečné fázi má nemocný problém s příjmem potravy i s vyměšováním, a také upadá do těžkých depresí.
Účinná léčba Hustingtonovy nemoci neexistuje, pouze léky oddalující konec života a zmírňující příznaky choroby.
Demence
Nejčastější formou demence a jejím typem je Alzheimerova choroba. Trpí jí bohužel půl procenta světové populace. Vzhledem ke globálnímu stárnutí lidstva se množství nemocných Alheimerovou nemocí v blízkých letech patrně zdvojnásobí až ztrojnásobí. Alzheimerova choroba představuje jakýsi souhrn, kam patří poruchy paměti, myšlení, chování, pohybové koordinace a celková zmatenost. Při neléčené formě nastupuje do 5 let progrese nemoci. Je to pak utrpení nejen pro nemocného, ale i pro jeho okolí. Vznik těchto vážných nemocí pravděpodobně nemůžeme ovlivnit. Můžeme ale nepodceňovat příznaky, pokud se u nás nebo u našich blízkých objeví.
Více o stařecké demenci v článku
Včasná správná diagnostika a následná léčba je základem, aby život s některým z těchto závažných onemocnění byl co nejméně bolestivý pro všechny, myšleno nejen fyzicky, ale také psychicky.
Foto: Pixabay.com
Autor: Jitka Suchánková