zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Perforace ušního bubínku

Veronika Tůmová
21.02.2018

Ušní bubínek je jakýsi trychtýř z jemné kůže, oddělený od středního zvukovodu. Ušní bubínek má v uchu svůj význam, jeho perforaci (poškození) může způsobit příliš silný hluk, tlaková vlna, nešetrné či nesprávné provádění ušní hygieny, úraz hlavy nebo zánět středního ucha.

Po prasknutí nebo natržení ušního bubínku dochází obvykle časem ke zhojení, i když jej nijak neléčíme. Kontrola u lékaře je však v každém případě na místě, během hojení totiž může dojít k zanesení infekce do ucha, což způsobuje další komplikace a potíže.

Kdy může dojít k poškození ušního bubínku?

Jak jsme již zmínili, k protržení či poškození ušního bubínku může dojít především nadměrným hlukem, a to ať už jde o hlasitou hudbu ze sluchátek či na koncertě, nebo vlivem hlučného prostředí na pracovišti. Dále pak nešetrným zasouváním cizích předmětů do ucha, nejčastěji při použití vatových tyčinek určených k ušní hygieně. Stát se to může i při cestování letadlem, vlivem klesání či stoupání tlaku při přistávání nebo vzlétání, nadměrný tlak pak může v některých případech poškodit ušní bubínek i při potápění.

Co nastává po perforaci ušního bubínku?

Poškození ušního bubínku poznáme ihned. Jasným signálem je náhlá, silná a prudká bolest v uchu, poté zpozorujeme bílý až krvavý výtok a postupné zhoršování sluchu, který může úplně vymizet. Může se objevit i nevolnost a závrať, přetrvávající zvonění v uchu a pocit tlaku, hnis pak může vytékat i po dobu několika dní. Bolest po poškození ušního bubínku dlouho přetrvává, ke zhojení dochází během několika týdnů až měsíců.

Léčba perforace ušního bubínku

Je nutné, aby se do ucha po celou dobu hojení nedostala voda. Měli byste také upustit od svých obvyklých způsobů čištění ucha bez porady s lékařem a dále také dbát určité opatrnosti i při smrkání. Pokud se vám zdá, že se ušní bubínek hojí pomalu, lékař může na okraj ušního bubínku nanést speciální roztok, který podporuje a zrychluje obnovující růst buněk. V závažnějších případech poranění se může ušní bubínek spravit i chirurgickým způsobem. Sluch se obvykle po zahojení zlepší na původní úroveň, ale u závažnějších případů nebo i po komplikacích u lehčích případů není výjimkou trvalé poškození sluchu, v nejhorším případě pak dokonce hluchota.

Paracentéza - cílená perforace ušního bubínku při zánětech středního ucha

Jde o známý chirurgický zákrok, často zbytečně obývaný, který se nejčastěji používá při zánětech středního ucha, kdy dojde například k vyklenutí bubínku spolu se zánětlivými změnami, které způsobují bolesti a horečnaté stavy. Samotný zákrok trvá asi 10 - 15 sekund a provádí se většinou v lokální anestézii. Ve většině případů zákrok není bolestivý, protože v ušním bubínku není příliš mnoho nervových zakončení. Po paracentéze můžou několik dní přetrvávat bolesti ucha, do týdne se ale díra v bubínku sama zacelí a nezůstávají žádné trvalé následky.

Zánět uší jako důsledek rýmy

Zdroj: Wikiskripta.eu, Nahlovska.medikus.cz, Wikipedie

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Polévka jako lék
Brokolice na talíři - proč je tak zdravá?

Další články

Co je to laktózová intolerance?
Laktózová intolerance

Co je to laktózová intolerance?

07.02.2018

Laktózová intolerance je částečná nebo úplná neschopnost trávicího ústrojí zpracovávat laktózu. Laktóza je mléčný cukr, který se přirozeně vyskytuje v každém mléce, včetně mateřské ...

Marfanův syndrom
Nemoci a léčba

Marfanův syndrom

05.02.2018

Marfanův syndrom si vysloužil zvláštní přezdívku - nemoc pavoučích prstů. Je to genetická porucha pojivové tkáně, postihuje tak kosti, kůži, vazivo, oční čočky i krevní cévy.