zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Nevolnost na cestách a střevní potíže během dovolené

Veronika Tůmová
28.06.2018

Zkažený žaludek, přejedení a nevhodná strava těsně před cestou - to všechno může samozřejmě vzniku nevolnosti během cestování snadno pomoci. Cestovatelé, kteří trpí nevolnostmi v dopravních prostředcích, však dobře vědí, že za tento stav zvaný kinetóza může něco jiného.

Problémy s nevolností během cest způsobuje mozek, který se špatně vyrovnává s protichůdnými vjemy očí a středního ucha. Oči zpravují mozek o tom, že tělo se nehýbe, střední ucho však oproti tomu vnímá otřesy a pohyby dopravního prostředku, který nás přepravuje. Výsledkem je, laicky řečeno, zmatek z těchto protichůdných informací, tím vyvolaná nevolnost.

Letadlo, loď či autobus - kde všude vás dostihne kinetóza?

Pokud chcete snížit riziko vzniku cestovní nevolnosti, musíte na to myslet už nějakou dobu před cestou. Místa v autobuse obvykle volíme vpředu, kde se vyhneme největším otřesům a v nejhorším případě také můžeme rychle přimět řidiče k zastavení a otevření dveří. I v dalších dopravních prostředcích pak volíme místa s ohledem na své potíže, v letadle na ně můžeme upozornit také posádku, která o nás pečuje a může v danou chvíli nejlépe zareagovat. O kinetóze platí, že se dá častým cestováním zcela odbourat, protože tělo a mozek si na tyto vjemy zvykne a časem už je bude vnímat bez potíží.

Jak zmírnit cestovní nevolnost a jak jí předejít?

Ve vlaku seďte po směru jízdy, ne naopak. Volte místo v přední části soupravy a u okénka. V autobuse si najděte místo vpředu, v letadle si sedněte k přední hraně křídla a pusťte na sebe proud vzduchu. Na lodi pak dejte přednost kajutě v přední nebo střední části lodi. Svůj pohled během jízdy soustřeďte na pevný bod na obzoru. Nesnažte se rozptýlit začínající projevy nevolnosti čtením, soustředění se na statický text naopak vaše pocity zhorší! Opřete si hlavu o opěrku sedadla a udržujte ji v klidu. Dýchejte nosem, pravidelně a pomalu. Pokud to půjde, zkuste během cesty spát. Během cesty rozhodně nekuřte a nepijte alkohol, nezdržujte se ani v blízkosti prostor, kde mohou vaši spolucestující kouřit. Jezte střídmě, ale nic tučného ani dráždivého.

Rady, jak na jet lag

Nadýmání, zácpa a průjmy během dovolené

Tyto a další střevní potíže jsou během léta, ať už doma nebo při pobytu v nějaké exotické zemi, poměrně běžné. Na výše zmíněnou cestovní nevolnost pomohou známé medikamenty ze skupiny antihistaminik (Kinedryl), pomohou také některá homeopatika nebo zázvor.

Co však dělat v cíli cesty, kde vás přepadnou potíže s trávením, úporná zácpa nebo nepříjemné křeče a průjem?

Ty mohou vzniknout v důsledku změny prostředí, velkých veder, nezvyklého jídelníčku, vody apod. Někdo je na takové změny citlivější a jeho tělo reaguje podobným způsobem. Zdrženlivost v jídle, klid a dostatečný pitný režim jistě patří mezi pravidla první pomoci, existují však také léky a doplňky stravy, které si můžete sbalit s sebou na cestu a být tak dobře připraveni na nastalou situaci. V lékárně vám jistě poradí jak se vyzbrojit v podobných případech, cestování a s ním spojené zdravotní problémy jsou nyní velmi aktuální, proto jistě budete mít z čeho vybírat. Vhodné jsou například doplňkové kombinace probiotik, laktobacilů a bifidobakterií, které mají příznivý vliv na střevní mikroflóru, posilují imunitu a zvyšují odolnost proti infekcím.

Cestovatelské průjmy

Zdroj: Prolacton.cz, Ona.idnes.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zdravý zázrak ze zahrádky - cuketa
Proč bychom měli jíst třešně a meruňky?

Další články

Co je to ketodieta a proč je tak populární?
Nadváha a obezita

Co je to ketodieta a proč je tak populární?

10.06.2018

Ketodieta, někdy nazývaná také ketogenní nebo ketonová dieta, je dalším hitem pro všechny chtivé štíhlejších postav a vyrýsovaných těl. Ketodieta je trend, o kterém jste už určitě ...