zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Nepodceňujte chřipku - jak se proti ní chránit?

Jitka Suchánková
30.10.2018

Chřipka - stále více skloňované slovo, zvlášť v těchto dnech. Venku je sice relativně hezké podzimní počasí, ale velké střídání teplot dělají své. Viry se snáze množí a my jsme více náchylnější k nachlazení a virové nákaze zvané chřipka.

Chřipka je relativně závažná infekce, která každoročně v České republice zapříčiní onemocnění statisíců obyvatel. Na chřipku se bohužel v nejen ojedinělých případech dá i umřít. Stačí, aby chřipkou onemocněl starší nebo oslabený jedinec. Jeho organismus se pak může těžko vyrovnávat s náporem, který je na něj kladen. Chřipka a její následky mohou velmi negativně také ovlivnit chronicky nemocného člověka. Jedná se o lidi nemocné např. astmatem, cukrovkou, chronickou obstrukční plicní nemocí, chronickým onemocněním ledvin nebo lidi s kardiovaskulárním onemocněním. Nakažení chřipkou je u této skupiny velice nebezpečné.

Mám chřipku, nebo jsem jen nachlazený?

Chřipka se vyznačuje vysokou horečkou (obvykle přes 39 stupňů), velkou bolestí hlavy, výraznou bolestí kloubů a svalů, vyčerpávajícím suchým a dráždivým kašlem, také obrovskou únavou. Může se přidružit zápal plic nebo zánět srdečního svalu. U nachlazení jsou případné komplikace mírnější, většinou ve formě zánětu vedlejších nosních dutin nebo středního ucha a veškeré další příznaky jsou v mírnější formě.

Chřipka, nachlazení a viróza

Šíření chřipky

Chřipka se šíří jako lavina, vyskytuje se v epidemiích nebo dokonce pandemiích. Období vhodné pro šíření chřipky je období zimní a časně jarní. Chřipka se šíří kapénkovou infekcí pomocí dýchacích cest. Inkubační doba je různá, od několika hodin až do pěti dnů, ale nejčastěji je to kolem jednoho až dvou dnů.

Léčba chřipky

Pokud není chřipka zkomplikována bakteriální infekcí, není vhodné ji léčit antibiotiky, protože ta na chřipku coby virové onemocnění stejně nezabírají. Klasickou chřipku zvládneme léčit doma - klidem na lůžku, spánkem, horkým čajem s citronem, paracetamolovými nebo jinými preparáty snižujícími příznaky, které nás trápí. A také nezapomeneme na zvýšený přísun tekutin a vitamínů.

Očkování proti chřipce

Očkování je jedinou účinnou metodou, jak se před chřipkou bránit a ubránit. Bohužel v České republice (a nejen zde) není očkování proti chřipce využíváno v takovém rozsahu, aby pokrylo doporučení Světové zdravotnické organizace.

Komu se očkování proti chřipce nedoporučuje?

Jedná se o osoby, u kterých se v minulosti objevila jakákoliv negativní reakce po očkování, dále pak se vakcinace nedoporučuje u lidí, u kterých víme, že jsou alergičtí na některou složku očkovací látky. Očkování je též nutné odložit u akutně nemocných lidí. V ostatních případech však není nutné se očkování proti chřipce obávat.

Očkování proti chřipce - ano, nebo ne?

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Posilování imunity? Je nejvyšší čas začít!
Dítě jako manipulátor - kde se stala chyba?

Další články

Léčivé účinky jeřabin
Ovoce a zelenina

Léčivé účinky jeřabin

11.10.2018

Jeřabiny jsou nádhernou podzimní dekorací, ale věděli jste, že mají i nezanedbatelné léčivé účinky? Jsou velmi účinným antirevmatikem, vyplavují močový písek a kaménky, čistí močov ...