zdroj: Shutterstock.com
Komerční prezentace
Nemoci a léčba

Nedostatkem důležitého vitamínu D trpí na jaře až polovina Čechů. Patříte mezi ně i vy?

Zdravě.cz
12.04.2022

Vitamín D se příznačně nazývá supervitamínem. Významnou měrou se totiž podílí na fungování celého organismu. V letních měsících ho lze načerpat dostatek ze slunečního záření. Obzvlášť nyní na jaře však po dlouhé zimě bez slunce trpí až polovina Čechů jeho nedostatkem. Deficit vitamínu D přitom může kromě řady menších problémů způsobit i vážné zdravotní komplikace. Zkontrolujte si jeho hladinu v krvi.

Vitamín D má v těle nezastupitelnou roli. Je klíčový pro vstřebávání vápníku a fosforu do kostí a zubů, čímž ovlivňuje jejich pevnost. Z posledních studií vyplývá také to, že hraje důležitou roli i v imunitním systému, kde zajišťuje správnou funkci bílých krvinek, které bojují s viry a bakteriemi. Také chrání tělo před srdečními či onkologickými onemocněními a v neposlední řadě má pravděpodobně vliv i na plodnost. 

Nedostatek „déčka“ může mít vážné dopady 

V letních měsících má tělo díky slunečním paprskům vitamínu D zpravidla dostatek. Problém nastává na podzim, v zimě a obzvlášť na jaře, kdy se „déčko“ vlivem slunečního svitu netvoří. Tělo tak čerpá pouze z letních zásob, které mu postupně docházejí. 

U někoho se nedostatek „déčka“ na první pohled projevit nemusí, jiní mohou zažívat stavy, které možná pociťujete právě v zimě a na začátku jara – cítíte se unaveně, bez nálady, špatně spíte nebo vás trápí nachlazení, kterého se nemůžete zbavit. V některých případech se může objevit i vypadávání vlasů či vyšší kazivost zubů. „Nedostatek vitamínu D není dobré brát na lehkou váhu. Pokud je dlouhodobý, může se podílet na rozvoji kardiovaskulárních chorob, cukrovky, ale i nádorových nebo některých neurologických onemocnění,“ varuje MUDr. Andrea Kačenková z laboratoře SYNLAB. 

Nezbytný vitamín i pro zdraví dítěte

Podle posledních poznatků je vitamín D důležitý také v období těhotenství, pomáhá totiž předcházet těhotenským komplikacím a snižuje riziko předčasného porodu. Plod v těle matky si navíc není schopný vytvářet vitamín D sám, a čerpá ho tak od ní. Když ho má žena v těle nedostatek, může tak negativně ovlivnit i dítě, kterému hrozí špatný vývoj kostí a s ním spojené růstové neduhy, jako je například křivice. „Dostatečný přísun „déčka“ zároveň chrání matčiny kosti před odvápněním a snižuje riziko rozvoje osteoporózy v pozdějším věku. Zvýšené nároky pokračují u žen i v období kojení, kdy má vitamín D předávaný dítěti v mateřském mléce zásadní vliv na jeho vývoj,“ míní MUDr. Kačenková.

S doplněním „déčka“ pomůžou ryby

V období zimy je „déčko“ možné doplnit ze stravy. V té můžeme najít vitamíny D2 a D3. Bohatým zdrojem vitamínu D3, takzvaného cholekalciferolu, jsou tučné ryby jako makrela, treska nebo losos. Dalšími výbornými zdroji „trojky“ jsou vajíčka a mléčné výrobky. 

Vitamín D2 neboli ergokalciferol je pak obsažen v rostlinné stravě, pro člověka je ale méně vhodný, neboť se citelně hůře vstřebává a jeho využitelnost je nižší. Vegani, kteří nemohou „déčko“ načerpat z ryb, by tak pro adekvátní doplnění vitamínu měli sáhnout spíš po některém z dostupných potravinových doplňků.

Předejděte potížím díky testu krve

„Pro předejití komplikacím souvisejícím s nedostatkem vitamínu D, je dobré si jeho hladinu pravidelně hlídat. Častěji by měli na test chodit lidé starší či ti s porušeným trávením vstřebávání tuků, u nich je totiž tvorba vitaminu D zpomalená,“ doplňuje MUDr. Kačenková z laboratoře SYNLAB. Hladinu vitamínu D lze jednoduše zjistit z krevního testu. Požádat o něj můžete bez objednání na odběrových pracovištích SYNLAB nebo u svého praktického lékaře. 
 

Autor: Zdravě.cz

Velikonoce bez masa aneb Jak si připravit sváteční pokrmy ve veganské verzi
Mějte veselé a zdravé Velikonoce: Jak odlehčit sváteční jídelníček

Další články