zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Necítíte se ve své kůži? Na vině může být hormonální nerovnováha

Kateřina Hájková
11.05.2021

Možná se poslední dobou necítíte ve své kůži a přikládáte to jarní únavě, která vás koncem zimy každoročně přepadá. Jiné obtíže, jako třeba nevysvětlitelná ztráta hmotnosti či náhlé vypadávání vlasů, už tak snadno vysvětlit nedokážete. Na vině by mohla být hormonální nerovnováha, a to v obou případech.

Některé symptomy se nezdají být neobvyklé a ani vás nemusí vyvést z míry, jiných fyzických změn už si ale možná všímat začínáte – jak vysvětlit třeba zdrcující únavu, záhadně intenzivní výsev akné nebo nárůst tmavých chloupků (u žen)? Odpovědí by mohla být skutečnost, že vaše hormony nejsou v pořádku – hladiny jedněch stoupají, jiných zase klesají a výsledkem je dysbalance, která se projevuje na celkovém fungování a vitalitě organismu. Jaké projevy mohou napovědět, že byste se měli poradit s lékařem?

1. Akné

Dodržujete správnou hygienu pokožky, nezměnili jste kosmetiku ani jiná opatření, jimž svou kůži běžně vystavujete, a přesto se vám na ní objevila seskupení nepěkných pupínků? Často se říká, že stav pokožky odráží to, co se děje uvnitř těla. Zkuste provést patřičné změny v jídelníčku, zkontrolujte menstruační cyklus. Pokud se problém ani po čase nelepší, poraďte se s lékařem. Akné často mívá hormonální příčinu, v tomto kontextu může souviset i se zácpou.

Jaké jsou příčiny akné v dospělosti? 

2. Měnící se hmotnost

Pokud se nesnažíte zhubnout ani přibrat, držíte se svého modelu stravování i nastaveného pohybového režimu a váha jde přesto tajemně nahoru či dolů, může se jednat o signál, že máte „rozbouřené“ hormony. Na vině může být i nemoc, často rakovina nebo potíže se štítnou žlázou, i v těchto případech však hormony hrají svou roli.

3. Zvýšená únava

Nedostatek spánku (dlouhodobě méně než 6 hodin denně) může vést k rozkolísání hladin důležitých hormonů, což se může projevit i na zvýšeném stresu a silnější chuti k jídlu. S tím vším souvisí únava, která pomalu začíná ztěžovat každodenní fungování. Příčinou by mohla být snížená hladina ženského pohlavního hormonu progesteronu, která se kromě toho projevuje i psychickou nepohodou a úzkostí.

4. Nadměrné pocení

S pocením jste nikdy neměli problém, ale poslední dobou raději volíte tmavá trika, aby na nich nebyly vidět propocená kola v podpaží? Častou příčinou jsou hormonální výkyvy v období puberty či přechodu, nadměrné pocení ale může trápit i mladší ženy, které například začaly užívat hormonální antikoncepci.

Není pocení jako pocení 

5. Změny na prsou

Bolavá a nateklá prsa mohou naznačovat nadbytek ženského pohlavního hormonu estrogenu, za jejich zmenšováním může naopak stát jeho nedostatek. V obou případech se jedná o situaci, která se může negativně odrazit na celkovém zdraví. Všimnete-li si proto nějakých závažnějších změn, které se u vás dříve nevyskytovaly, neotálejte s poradou u lékaře.

6. Vypadávání vlasů

Vedle stresu patří k nejčastějším důvodům vypadávání vlasů potíže s hormony. Ty mohou souviset s poruchou funkce štítné žlázy nebo nerovnováhou estrogenu a testosteronu škodící vlasovým kořínkům. Viníkem může být i estrogen, konkrétně jeho snížená hladina, která je typická zejména pro období menopauzy.

Jak nám může pomoci příroda s nadměrným vypadáváním vlasů? 

7. Přebytek ochlupení

Zvýšené množství tmavých chloupků na poprsí, tváři, hřbetech rukou nebo v jiných neobvyklých místech mohou u žen odkazovat ke zvýšené hladině mužského hormonu testosteronu. Ten se totiž ve sníženém množství objevuje i v ženském těle, stejně jako se estrogen nachází v těle mužském.

Autor: Kateřina Hájková

Jak poznat alergii na penicilin?
Nošení roušek (nejen) v období pylových alergií

Další články