zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Laboratorní zvířata a pokusy na nich: Budou brzy minulostí?

Veronika Tůmová
25.04.2020

Pokusy a experimenty na zvířatech jsou člověkem cíleně prováděné úkony za účelem medicínského výzkumu. Použití zvířat v těchto pokusech znamená nezanedbatelný vědecký pokrok nejen v medicíně. Počítačová technologie spolu s dalšími metodami testování by však mohla brzy nutnost využívání zvířat k pokusům zcela zastavit.

Humánnost a etika ohledně experimentů na zvířatech byla a je velmi ožehavou a diskutovanou problematikou, i díky tomu však v této oblasti došlo k mnoha změnám. Dochází k nim s ohledem na legislativu a práva zvířat, z čehož vyplývá například použití anestezie a analgezie či nahrazení pokusů alternativními metodami. To vedlo ke snížení počtu pokusů, odstranění nehumánního zacházení se zvířaty, ale také například k úplnému zákazu experimentů na lidoopech.

Zvířata používaná k laboratorním pokusům

V pokusných laboratořích se můžeme setkat s těmito druhy zvířat - myš laboratorní, potkan obecný, některé druhy křečka (zlatý, čínský), morče domácí, pískomil mongolský, králík domácí, kočka, pes, některé druhy žab - drápatka vodní, skokan hnědý apod. Tato zvířata musí být k pokusným účelům přímo narozena a chována. V některých případech a za určitých podmínek mohou být použita i některá hospodářská zvířata a některé druhy opic (např. makak, kosman bělovousý).

Laboratorní zvířata a jejich využití pro záchranu životů

V laboratořích umírají za účelem pokusů desítky myší a potkanů, kteří se pro tyto účely přímo v laboratoři narodili. Někteří považují jejich mrzačení a smrt za nehumánní, sadistické a trestné, snad si i kladou otázku, potřebuje-li současná společnost a medicína stále něco takového. Věda však má mnoho argumentů, včetně způsobů, jakým dnes k pokusům dochází, tedy především skutečnost, že zvířata v laboratořích dnes údajně netrpí. Jen v posledních letech se týmu odborníků podařilo zjistit, jak díky kmenovým buňkám zachránit pacienta od amputace, jak zahojit poškozenou míchu. Ale třeba také jak prodloužit život lidem s myotrofickou laterální sklerózou, což je smrtelná nemoc, při které postupně ochrne celé tělo, až se člověk udusí. Především potkani pak značně přispěli k výzkumu kmenových buněk a léčbě poranění míchy. Na myších se zase obvykle testuje účinnost nových léků.

Zvířata určená k pokusům nahradí revoluční metody

Podle odborníků již dnes zvířata v laboratoři zpravidla netrpí. V případě, že například kvůli pokusu dojde k přerušení míchy, je toto provedeno chirurgicky a pod narkózou, s následnou pooperační péčí, podávání antibiotik a léků proti bolesti. Zvířata mají k dispozici dostatek vody i potravy, nejsou zbytečně vystavována bolesti. Odpůrci však argumentují tím, že pokusy na zvířatech jsou přesto kruté, zdlouhavé, drahé a dokonce ne zcela efektivní, protože zvíře zkrátka není člověk. Současnost přichází s řadou revolučních počítačových, čipových i jiných metod, které by měly zcela nahradit využití pokusných zvířat.

24. duben je od roku 1979 dnem laboratorních zvířat, který má lidem připomenout právě ty stamiliony zvířat určených k pokusům. V ČR se na problematiku pokusných zvířat zaměřuje organizace Svoboda zvířat.

Zdroj: www.enviweb.cz , www.wikipedia.org , www.flowee.cz , www.novinky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Regenerativní laserová terapie: Efektivní způsob léčby chronických nemocí
Koronavirus na ústupu? WHO chce bojovat za zdravější a bezpečnější svět

Další články