zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Koronavirus na ústupu? WHO chce bojovat za zdravější a bezpečnější svět

Veronika Tůmová
28.04.2020

Většina koronavirové epidemie v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu, znepokojivé tendence jsou stále patrné v Africe, ve Střední a Jižní Americe a ve východní Evropě, oznámila světová zdravotnická organizace WHO novinářům na virtuální tiskové konferenci.

Většina zemí je však prý stále v úvodní fázi pandemie, někde se objevuje opětovný nárůst nakažených a ukazuje se, že většina světové populace je nadále velmi náchylná k nákaze. Epidemie tak může podle všeho snadno znovu propuknout a WHO tak varuje, že si ještě zdaleka nemůžeme oddechnout.

WHO chce pro celkové ozdravení společnosti nastavit nová pravidla

Přestože světová zdravotnická organizace WHO čelí v současné krizové situaci nemalé kritice za její nedostatečné zvládnutí, její zástupci už vymýšlejí nová pravidla pro budoucnost. Lidstvo by podle WHO nemělo tak rychle a snadno propadat pocitům úlevy a dokonce relativně snadného vítězství. Je jasné, že všichni chceme žít jako dřív. Chceme zpátky svoje zvyky, svou rutinu, své životy takové, jaké byly. Ale bude to vůbec ještě možné? Údajně je nutné nastavit pravidla, která jsme nyní přijali jako nouzová opatření, jako pravidla toho, co bude v budoucnu zcela přirozené a normální. To všechno s cílem usilovat o zdravější, bezpečnější a lépe připravený svět. Ne snad, že bychom už nikdy v životě neměli vyjít ven bez roušky, ale například pravidelná dezinfekce na veřejných místech či v prostředcích veřejné dopravy by jistě mohla přispět i k budoucímu lepšímu zvládnutí chřipkových epidemií. Konkrétní návrhy zatím oznámeny nebyly, ale jistě budou v blízké budoucnosti zaměstnávat mnohé představitele celosvětové politiky.

Zrychlené uvolňování krizových opatření u nás

Vláda začala s postupným uvolňováním nařízených koronavirových opatření už 7. dubna, o dva dny později pak povolila provozy hobbymarketů, obchodů se stavebninami, železářství a servis či prodejny jízdních kol. S platností od pátku 24. dubna pak vláda ruší omezení volného pohybu osob, který také určoval pohyb lidí maximálně ve dvojicích. Urychlenou novinkou je také možnost vycestovat za hranice České republiky, a to i pro případ dovolených, s čímž už pro letošní rok nikdo příliš nepočítal. Při návratu do Česka však vznikne povinnost prokázat se na hranicích negativním testem na koronavirus, případně absolvovat čtrnáctidenní karanténu.

Užívejme si jara s pozitivní náladou, ale i opatrností!

Poslední vlna uvolňování vládních nařízení by měla začít 25. května. Od toho dne se bude moci počítat s otevřením vnitřních prostor restaurací či kaváren, otevřou se i vnitřní pavilony v zoologických a botanických zahradách, které by za normálních okolností a při nám zatím stále přejícím počasí byly už v těchto dnech plné návštěvníků. Otevření venkovních i vnitřních prostor se dočkají také divadla, hrady a zámky. I přes všechnu opatrnost, která je a bude jistě i nadále na místě, budeme mít snad brzy důvod k většímu optimismu a naději na lepší zítřky. Proto si užívejme slunných dnů a stromů v květu, které jsou tu letos s námi tak jako každý rok, bez ohledu na okolnosti.

Remdesivir - lék proti Covid 19?

Zdroj: www.irozhlas.cz , www.lidovenoviny.cz , www.denik.cz , www.e15.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Laboratorní zvířata a pokusy na nich: Budou brzy minulostí?
Intimní péče a hygiena pro ženy v každém věku: Proč ji nepodceňovat?

Další články

Mléčný chrup: Jak vést děti ke správné zubní hygieně?
Péče o dítě

Mléčný chrup: Jak vést děti ke správné zubní hygieně?

09.04.2020

Mnoho rodičů i v dnešní době přehlcené informacemi stále ještě podceňuje péči o chrup svých dětí, neuvědomují si, kam až může zanedbání péče o mléčný chrup vést. Pečlivý přístup k ...