zdroj: Shutterstock.com
Nemoci a léčba

Kdy není vhodná návštěva bazénu nebo sauny ze zdravotních důvodů?

Veronika Tůmová
13.07.2021

Koupání neodmyslitelně patří k létu a mnozí dávají bazénům s ošetřovanou vodou a atrakcemi lákajícími na spoustu zábavy jednoznačnou přednost před koupáním v přírodě. Saunování zase uvolňuje ztuhlé svaly, přináší dokonalý odpočinek a má i jinak velký přínos pro naše zdraví. Jsou však situace, kdy bude lepší návštěvu bazénu či sauny dobře zvážit.

Pokud jde o bazény a koupaliště, jsou tu především nejrůznější kožní problémy, které bychom měli nejprve dobře doléčit, než se znovu vypravíme k vodě. I saunování představuje určitá rizika, především pro ženy v těhotenství. Saunování není vhodné ani pro malé děti, u kterých hrozí vyšší pravděpodobnost přehřátí a kolapsu.

Podpořte dětskou imunitu saunováním 

Plísně, bradavice a další kožní problémy – s těmi do bazénu nechoďte

Právě s těmito problémy se návštěva bazénů nedoporučuje, je to totiž právě zde, kde se nejlépe a nejrychleji šíří jejich nákaza. Teplé a vlhké prostředí výborně nahrává množení plísní a vzniku mykóz, někdy se s nadsázkou říká, že vznik bradavic je po návštěvě bazénu v ceně vstupenky. Stačí sebemenší oděrka na chodidlech nebo i v dlaních a může být zaděláno na problém. Souvisí to s vysokou návštěvností těchto míst, s mokrým prostředím, teplem a zvýšeným pocením. Náchylnější ke kožním problémům v důsledku zvýšené potivosti jsou pak zejména lidé obézní, ale také třeba trpící cukrovkou. Návštěvu bazénu by měli z hygienických důvodů odložit také lidé momentálně trpící průjmovým onemocněním.

Jak se zbavit bradavic? 

Saunování v těhotenství – může ohrozit plod?

Saunování je sice příjemné a zejména v těhotenství může hodně ulevit od typických rozbolavění a únavy, sauna však může způsobit hypertermii, tedy zvýšení vnitřní teploty těla, což může v dalším průběhu těhotenství způsobit potíže. Některé medicínské studie poukazují na zvýšené riziko defektů u novorozenců, kteří byli v těle matky vystaveni zvýšené teplotě při saunování v prvním trimestru těhotenství. Vysoká teplota může plodu v tomto období nemálo uškodit, proto se návštěva sauny nedoporučuje, stejně jako v případě předčasných stahů dělohy. Ani parní lázně nebudou vhodnou volbou, zvláště v případě, kdy těhotná žena trpí vyšším tlakem. Po každém saunování, pokud se k němu těhotná žena rozhodne, je nanejvýš vhodné dopřát si dlouhý odpočinek a dostatek tekutin.

Menstruace a antibiotika – do bazénu a sauny vstup zakázán?

Menstruace rozhodně není stav, kdy by vám někdo striktně zakazoval návštěvu bazénu nebo sauny. Vždy je však potřeba dbát zvýšené hygieny a také zvážit, jak se v danou dobu cítíte. Saunování při menstruaci se obecně nedoporučuje, a to nejen kvůli hygieně, ale i kvůli zvýšenému riziku vzniku silnějšího krvácení. Rozhodně není vhodné využívat pro následné ochlazení například společný bazének se studenou vodou, je tu totiž riziko infekce. Pokud už si v době menstruace nemůžete saunu odepřít, využijte po saunování k ochlazení raději studenou sprchu. Do sauny raději nechoďte v případě, že právě berete nebo dobíráte antibiotika. Vaše tělo je znatelně oslabeno následkem léčby a sauna představuje zátěž. Nemuseli byste dobře zvládnout vysokou teplotu a může se vám udělat špatně z přehřátí. Do sauny rozhodně nechoďte po požití alkoholu a omamných látek. Pozor by si měli dát i senioři se srdečními potížemi, lidé s kožními problémy či s infekčním onemocněním a dále pak malé děti.

Léto je období vaginálních mykóz a kvasinkových infekcí: Jak jim předejít? 

Autor: Veronika Tůmová

Obtížný a nebezpečný letní hmyz
4 mýty o antibiotikách, kterým byste rozhodně neměli věřit

Další články