Impetigo - bakteriální infekce postihující kůži
Impetigo může být pro někoho tak trochu neznámý pojem, jde o vysoce nakažlivou bakteriální infekci, která postihuje povrchové vrstvy kůže, ať už zdravé či dříve narušené (například výskytem ekzému a díky poranění).
Impetigo je nemoc, která se vyskytuje poměrně často, postihuje děti i dospělé, ale nejlépe a nejrychleji se šíří právě v dětských kolektivech. Překvapit nás může kdykoliv, třeba i na dovolené, kde pak znamená obzvlášť velkou nepříjemnost a hlavně nevítané omezení. Nesmí se s ní totiž na slunce, do vody a vůbec ne do kolektivu.
Impetigo - výskyt a příznaky nemoci
Zvýšené riziko výskytu této nemoci hrozí především u dětí, kde se už vyskytlo nebo pravidelně se vyskytuje nějaké kožní onemocnění. Není to však podmínkou. Impetigo, jehož název má původ v latinském slově Impetere (zaútočit), je opravdu velmi agresivní forma infekce, která se šíří velice rychle. Nejčastěji trápí děti ve věku od tří do sedmi let, u dospělých se vyskytuje zřídka, častěji však u lidí s oslabenou imunitou.
Jak posílit dětský imunitní systém?
Častější výskyt je zcela pochopitelně zaznamenán u matek již nakažených dětí. Příznakem je vznik zarudlých, žlutě hnisavých puchýřků, zejména na obličeji, v okolí úst, na krku a na končetinách. Hnis postupně zasychá do žlutě až hnědě zabarvených strupů. Strupy se po čase sloupnou a postižená místa se obvykle zahojí bez jizev či jiných trvalých následků, výjimečně dochází např. ke změnám pigmentace kůže. Puchýře s vysoce infekčním hnisavým obsahem nesmí přijít do styku s vodou a je nutné je dostatečně chránit proti slunci.
Impetigo lze často zaměnit za jiné onemocnění
Impetigo je možné si snadno splést s oparem, včetně pásového, ze začátku může také vypadat jako rozškrábaný štípanec od hmyzu nebo dokonce neštovice. V případě jakéhokoliv podezření je nutno rychle vyhledat dermatologa, impetigo se rychle šíří a je třeba nasadit antibiotika. Lékař zjistí nejen to, zda se skutečně jedná o impetigo, ale i to, jaká bakterie je jeho původcem. Nekomplikované případy pak léčí dermatolog nebo i pediatr lokálními antibiotiky, tedy podáním antibiotické masti. Může doporučit i oplachování slabým roztokem manganistanu draselného. Při závažnějších případech je nutno přistoupit k celkové léčbě antibiotiky.
Kdy očekávat zlepšení stavu po podání antibiotik?
Doba léčby tohoto nepříjemného onemocnění je závislá na tom, jak rychle dojde je správnému určení diagnózy, ale také na typu podaných antibiotik. Současná lokální antibiotika si s touto infekcí poradí obvykle do pěti dnů při aplikaci dvakrát denně, starší typy či systémová antibiotika zabírají zhruba do týdne. Zjistíte-li, že máte doma malého pacienta s touto nemocí, je nutná zvýšená hygiena. Infekce se šíří nejen přímým kontaktem s nemocným, ale třeba i kontaktem s jeho hračkami, oblečením, ručníky, hygienickými potřebami apod. S nemocným dítětem můžete sice ven na procházku, ale ne na přímé slunce a vždy jen tam, kde nebude pravděpodobný přímý kontakt s jinými dětmi.
Mykóza nehtů - 7 omylů o nemoci
Zdroj: Maminka.cz, Wikipedie, Lekarnickekapky.cz
Foto: Shutterstock.com
Autor: Veronika Tůmová