zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Historie ústní hygieny

Veronika Tůmová
16.03.2015

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day - WOHD) se slaví každý rok 20. března. Pojďme si proto říci něco o historii ústní hygieny. Léčbou zubních potíží, zubními zákroky a určitou formou zubní hygieny se zabývali už staří Egypťané zhruba 2500 let před naším letopočtem. Svědčí o tom staré archeologické nálezy a zmínky na egyptských papyrech a svitcích. I staří Římané dbali o čistotu zubů, stejně jako v Egyptě používali nejčastěji rozžvýkaná dřevěná párátka.

Velký úpadek zaznamenala ústní hygiena ve středověku, zuby se čistily např. cibulí nebo rozžvýkáním mátové větvičky, vypláchnutím úst slanou vodou apod. Různé zákroky (především trhání zubů) se provádělo bez utlumení bolesti a značně drastickými metodami. Ještě v 17. století lidé vkládali do děravého zubu havraní lejno a věřili, že se zub zkazí a sám vypadne. Teprve v 19. století vznikl v Evropě samostatný lékařský obor stomatologie, který znamenal osvětu v péči o ústní zdraví.

První zubní náhrady

Může to znít neuvěřitelně, ale zubní protézy a můstky (samozřejmě v jiné podobě, než jak je známe dnes), se vyráběly už 700 let př.n.l. K opravě chrupu se používaly zuby ze zvířat, zapuštěné např. do zlatých držáků. Tuto metodu znali např. Etruskové. Falešné zuby ze slonoviny, které se do úst připevnily zlatými drátky, uplatňovali Féničané.

Děsivá historie extrakce zubů

Extrakce, nebo-li trhání zubu, bylo velmi bolestivou a traumatizující záležitostí, nezřídka i trestem. Pacient tak často přišel se zubem i o kus dásně či čelistní kosti. Není divu, že podobné "operace" mohly končit i smrtí. Už tehdy se však lékaři pokoušeli zuby nejen trhat, ale i léčit, a zdůrazňovali důležitost pravidelného a pečlivého čištění chrupu. Ve starověku bylo známé čištění párátky, v Indii např. snítky fíkovníku. Staří Číňané už tehdy znali primitivní zubní kartáčky.

Nové léčebné metody při potížích se zuby

Pozdní středověk a období novověku přineslo nové a účinnější metody léčby zubů. 16. století přineslo lidštější postup i při trhání zubů, kdy se začaly používat speciální kleště. I během 17. století se však objevovaly takové zdánlivě odborné metody, které radily léčit nemocný zub lejnem, močí, či jednoduše surovým bitím nemocného. V 18. století se stala ucelenou vědou chirurgie, která přinesla nové možnosti operativních zákroků v mnoha odvětvích medicínské vědy, a to i v péči o zdraví chrupu.

Světový den ústního zdraví

Světový den ústního zdraví (World Oral Health Day - WOHD) se slaví každý rok 20. března. Svátek organizuje Světová dentální federace (FDI) s národními dentálními asociacemi ve spolupráci s globálními partnery s cílem zvýšit povědomí o důležitosti ústní hygieny a významu preventivní péče. Letošní ročník má název "Úsměv na celý život".

Zdroj: dentforum.cz, zuby.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Cizrna - skvělá náhražka masa
Etikoterapie aneb napravte své vztahy

Další články