zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Herpes simplex - trápí vás nepříjemný opar?

Jitka Suchánková
19.11.2015

Herpes simplex (opar) je virové infekční onemocnění kůže a sliznic. U některých lidí platí, že když jednou tímto virem onemocní, vytvoří se u nich dostatečná imunitní ochrana. Nemusí to však platit vždy, existuje mnoho případů, kdy se člověku opar neustále vrací. Je to nepříjemná a bolestivá záležitost, nejčastěji se vyskytuje na rtu a krásnějšími nás rozhodně nedělá.

Jak se bránit proti vzniku oparu

Výskyt oparu je příznakem toho, že je náš organismus nějakým způsobem oslabený. Důvodů může být několik - nemoc, horečka, nadměrné slunění, špatná životospráva, nedostatek spánku, psychická i fyzická zátěž, stres, u žen menstruace apod. Nezapomínejme tedy na vlastní odpočinek a relaxaci, jsou to velice důležité aspekty pro naše zdraví. Imunitu také podporují některé vitamíny, zejména ty ze skupiny B a C.

Opar a jeho léčba

Nejúčinnější jsou samozřejmě antivirové masti z lékárny, které se aplikují co možno nejdříve na postižené místo. Dobrý efekt je přisuzován i dalším způsobům léčby - účinné jsou například náplasti na opary, masti a balzámy na rty z konopí či různých bylinek, Tea tree oil, propolis, biolampa. Někdy nám ale mohou pomoci i rady z dřívějších dob, tzv. babské rady. Samozřejmě ne všechno musí být stoprocentní pravda, ale na druhou stranu každému pomáhá něco jiného. Jak si tedy poradit s oparem podle našich babiček? Jaké "mazání" pomůže? Patří sem třeba droždí, kypřící prášek do pečiva, sójová omáčka, pasta na zuby, maz z ucha. Svůj účinek mají i obklady z teplého mléka, případně chlazení zmrzlým (nejlépe zeleným) čajem. Je jen na vás, co z toho vyzkoušíte.

Samotný opar má několik fází

  • brnění, svědění, pnutí - prostě vnímáme jakýsi dyskomfort na rtu
  • vřídek nebo seskupení malých vřídků obsahujících hnis
  • prasknutí vřídku, kdy tekutina vyteče - tato fáze bývá poměrně bolestivá
  • strup, který bohužel vlivem napínání často praská
  • vymizení strupu (někdy po něm zůstává viditelné začervenalé místo, případně i drobná jizvička)

Když už se nám opar vyskytne na rtu, dbáme také na přísnou hygienu! Opar nemačkáme, nepropichujeme, neolizujeme a následný strup nestrháváme. Rozhodně nesaháme na infikované místo a následně bez umytí rukou na oči ani na jiné místo na těle. V případě, že máme doma malé dítě, jsme obezřetní ještě víc, abychom mu infekci nezanesli do organismu. Také se s nikým až do odeznění příznaků nelíbáme. Velice vhodné je používat vlastní nádobí (příbory, skleničky apod.)

Zhruba 14 nepříjemných dnů si musíme odžít a přetrpět, nechtějme, aby s námi trpěli i naši blízcí.

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Která jídla nemáme jíst na noc?
Zdravá dýňová kosmetika

Další články