Dloubete se často v nose? Možná trpíte rhinotillexomanií
Rhinotillexomania je odborný lékařský termín právě pro tuto "činnost", kterou podle průzkumů trpí až 90 % populace. Zdá se vám to hodně? Sáhněte si – ne do nosu – ale do svědomí. Jako děti se dloubali v nose snad všichni. Každého pak zejména maminky napomínaly, ať vytáhnou ten prst z nosu. Většině napomínání ale nepomohlo a zlozvyk vydržel až do dospělosti.
To však není všechno. Průzkum z roku 1995 prováděný ve Wisconsinu prokázal, že tato činnost může lidem ničit společenský život a co hůř, může způsobit i závažné zdravotní potíže. Opakovaný průzkum v roce 2000 (v Indii a u otevřenějších středoškoláků) prokázal, že dloubání v nose dělá některým z dotázaných dobře a že to nejsou jenom prsty, co se dá do nosu strčit. 9 % středoškolských studentů používalo k této aktivitě tužku. Ze zdravotního hlediska pak může jít o opravdový problém, dokonce zdraví nebezpečný až ohrožující.
Opravdu je dloubání v nose tak nebezpečné?
Ano, velmi. Už ten samotný fakt, že do nosu přichází cizí "těleso", které zanáší bakterie na sliznici, je dostačující. Nevěřte tomu, že každý, kdo se takto často dloube v nose, si jde před započetím této aktivity umýt ruce, ideálně je ještě opláchne desinfekcí… Nosní sliznice trpí pod nánosem bakterií, může dojít k jejímu zduření, překrvení a následkem jsou potom časté a opakované záněty, krvácení z nosu provázené bolestí a potíže se smrkáním. Prokázány byly i případy, kdy se "dloubači" snažili tak často a intenzivně, až se doslova prodloubali přes nosní přepážku. V tomto případě nastupují chirurgové, aby celou záležitost operativně uvedli do pořádku.
Kde se vzal nový pojem - rhinotrichotillomania?
K jeho posedlosti jistého muže patřilo zejména vytrhávání chloupků, doprovázené dloubáním se v nose, a to do takové míry, že na sebe zánět nenechal dlouho čekat. Léčba způsobila vedlejším účinkem zfialovění nosu a až toto zbarvení dopomohlo k odnaučení se zlozvyku. Přes fialovou barvu totiž na chlupy neviděl a byl tak spokojený.
Rozdílné výzkumy o rhinotrichotillomanii
Nizozemští vědci ve výsledcích svého průzkumu z roku 2006 uvedli, že lidé, kteří se často dloubou nejen v nose, se vystavují zejména nákaze tzv. zlatým stafylokokem. Pokud se tento vir dostane do krevního oběhu, může jít dokonce o život. Dochází k otravě krve, zejména mozek není dostatečně zásobován krví a může dojít k septickému šoku. Jeho následkem je bezprostřední smrt. Jiné průzkumy ale naopak tvrdí, že pokud bychom „úlovky“ z nosu jedli, je tato činnost dokonce snad i zdraví prospěšná, něco jako očkování. Posilujeme si imunitu, které tímto dáváme najevo, co naše tělo obklopuje.
Dloubání v nose - proč to děláme?
Jedná se o zlozvyk, který si vybudujeme a přivlastníme zpravidla už někdy v raném dětství. Jeho opakováním se zintenzivňuje a potom už to člověku ani nepřijde nijak zvláštní. Prostě to dělá celý život. Dělá to, když je nervózní, když se nudí, když sleduje napínavý film… Může v tom být ale i určitý druh lenosti. V okamžiku, kdy jaksi cítíme, že v nose "něco" je a nechce se nám podávat kapesník, použijeme prostě prsty. Jsou po ruce a jsou nejblíž.
Dá se tento zlozvyk odnaučit?
Psychologové se shodují na tom, že zejména v dětském věku je prakticky marné s tímto bojovat. Děti se jej odnaučí až ve chvíli, kdy se sami rozhodnou. V podstatě jediné, co můžeme dle rad odborníků udělat je to, že budeme usměrňovat dloubání tak, aby to aspoň nikdo neviděl. Stejně jako jiné zlozvyky vyžaduje odnaučení se i tohoto velkou dávku trpělivosti a především silné vůle.
Foto: iStock.com
Autor: Jitka Suchánková