Co si představit pod pojmem fyzioterapie?
Fyzioterapie se stala v posledních letech vyhledávanou záležitostí. Počet lidí trpících tzv. civilizačními chorobami pohybového aparátu vzrůstá a tím se zvyšuje i poptávka po fyzioterapii. Mít svého osobního fyzioterapeuta již není jen výsadou vrcholových sportovců a hvězd. Kdo má svého právníka, svého výživového poradce či kadeřníka, má obvykle i svého fyzioterapeuta. Co si však můžeme představit pod pojmem fyzioterapie a s čím nám může, nebo naopak nemůže pomoci?
Fyzioterapie a rehabilitace
Fyzioterapie spadá do oblasti léčebné rehabilitace. Fyzioterapie a rehabilitace však není totéž, ve skutečnosti je rehabilitace nadřazený pojem pro fyzioterapii. Fyzioterapie je nelékařský, avšak zdravotnický obor zabývající se diagnostikou, léčbou a prevencí pohybových poruch. Řadí se také mezi konzervativní metody léčby a nevyužívá např. operačních metod k léčení pacienta. Fyzioterapie dává možnost lidskému organismu vypořádat se s potížemi nenásilně, bez operačního zásahu, v případech, kdy tento operační zákrok není nutný. Svůj velký význam má především při rekonvalescenci, která může následovat např. po chirurgickém řešení problému.
Kdo je fyzioterapeut?
Fyzioterapeut je proškolený odborník se znalostmi v oboru diagnostiky, terapie a hlavně prevence pohybových obtíží. Moderní fyzioterapie je založena na nových poznatcích o funkci mozku v oblasti kontroly a učení pohybu. Fyzioterapeut zná techniky cílené např. k uvolnění určitých svalů či kloubů, i u vážných onemocnění vede pacienty k tomu, aby chtěli sami na sobě pracovat a také díky správné životosprávě a přístupu ke svému problému vedli plnohodnotný a kvalitní život.
Příklady potíží, kdy se přistupuje k léčebným metodám fyzioterapie
U dětí
- po dětské mozkové obrně
- při centrální koordinační poruše pohybového systému
- při skolióze
- pro asymetrické držení trupu a hlavy
- při bolestech zad
- při různých neurologických onemocněních
U dospělých
- po cévní mozkové příhodě
- při bolestech hlavy a páteře
- při bolestech zad a kloubů
- po úrazech
- při skolióze
- při různých neurologických onemocněních
Kdy fyzioterapie nepomůže?
Ani fyzioterapie samozřejmě nemůže vyléčit nevyléčitelné. Se správným přístupem však může vždy alespoň dočasně či částečně ulevit od potíží, nebo pomoci s psychickým stavem pacienta, depresemi apod. Bezvýsledná je fyzioterapie u pasivních pacientů, pacientů s nezájmem o spolupráci či výsledek celého procesu, bez vůle a snahy cokoli měnit k lepšímu.
Zdroj: wikipedia.cz, klinikazdravi.cz (Bc. Martin Srp - Revmatologické a rehabilitační oddělení Thomayerovy nemocnice)
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová