Co nevíte o kýchání
Kýchli jste si v přeplněné místnosti a upřeli se na vás pohledy všech zúčastněných? Nedivte se. Právě jste do uzavřeného prostoru vypustili téměř 100 tisíc infikovaných mikroskopických kapiček a vykýchnutý vzduch letěl 166 km/hod.
Kýchání jako ochranný reflex
Kýchání je vlastně ochranný reflex, který vzniká ve chvíli, kdy cizorodá látka podráždí zakončení větviček trojklanného nervu. Tato informace se přenese do mozku a ten pošle rozkaz plícím. Zhluboka se nadechnete, zapojí se bránice a mezižeberní svaly a dojde k nezastavitelnému kýchnutí.
Možná si myslíte, že když si dáte při kýchnutí před tvář ruku, uděláte dobře. Chyba! Hlavně pokud si ruku nemůžete ihned opláchnout tekoucí vodou. Pokud jste ve společnosti, mějte po ruce vždy papírový kapesník. Pokud ho nestihnete vytáhnout, kýchněte alespoň do vnitřní strany paže. Nikdy však kýchnutí nezastavujte a nesnažte se jej zadržet tak, že si chytíte nos. Obrovský tlak vám lehce způsobí krvácení z nosu, zalehnutí v uších či prasknutí žilek v hlavě. Když cítíte známé šimrání v nose, zkuste se rychle vysmrkat. Pomáhá i šimrání jazykem na horní patro a stlačení bodu pod nosem nad horním rtem.
Co o vás prozradí kýchání
Američtí psychologové tvrdí, že způsob, jakým kýcháte, odhalí typ osobnosti. Když se při kýchnutí vzdálíte nebo odvrátíte od společnosti, jste srdečný a opatrovnický typ, který rád pečuje o ostatní. Pokud kýcháte sebevědomě a velmi nahlas, jste vůdčí typ. Pokud si ještě před kýchnutím schováte tvář do kapesníku, dbáte na slušné vychování, jste opatrní a hodně přemýšlíte. Kýcháte vícekrát za sebou? Značí to o vás, že jste společenští a dokážete jiné motivovat.
Zajímavosti o kýchání
O kýchnutí existuje mnoho pověr. Jednou z nich je, že se při kýchnutí na pár vteřin zastaví všechny tělesné funkce. Není to však pravda, přestože odborníci připouštějí, že během kýchnutí změní srdce rytmus. Stejně tak se říká, že člověk nedokáže kýchnout a mít otevřené oči, i to se podařilo vyvrátit. Když se budete pekelně soustředit, podaří se to i vám, ale hlubší smysl to nemá.
ACHOO syndrom
Kýcháte při přechodu z tmy do světla? Potom trpíte tzv ACHOO syndromem, kterým trpí zhruba 23 procent lidí na celém světě. Ve chvíli, kdy přejdete z tmavé do silně osvětlené místnosti, oči si na tuto změnu nemají čas zvyknout a 2 - 3 krát silně kýchnete. ACHOO syndrom je dědičný a ve spoustě situacích velmi nebezpečný.
Foto: Pixabay.com
Autor: Michaela Chylková