zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Co jsou to děložní myomy?

Veronika Tůmová
07.11.2016

Děložní myomy jsou benigní (nezhoubné) nádory vyskytující se na děložní stěně. Většinou jde o tuhé svalové uzly, které dosahují velikosti od jednoho centimetru až po několik decimetrů, tato velikost je však zcela výjimečná. Myomy o velikosti menší než jeden centimetr nejsou klinicky významné a jednoznačně prokazatelné.

Myomy se objevují osamoceně nebo i v seskupeních a postihují cca 30 - 40 % žen v produktivním věku. Zhruba u jedné třetiny žen myomy nevyvolávají velké obtíže a stačí je sledovat ultrazvukem v rámci pravidelných gynekologických prohlídek. Ve většině případů však přítomnost myomů není zcela bez potíží, jejich nejtypičtějším projevem je nadměrné děložní krvácení.

Příčiny vzniku myomů

Po menopauze se děložní myomy obvykle spontánně zmenšují. Myomy jsou velmi častou příčinou neplodnosti, časných potratů a předčasných porodů. Příčina vzniku děložního myomu (leiomyomu) není přesně známá, značnou roli však při jejich vzniku mají zřejmě hormonální vlivy. Jejich výskyt je pravděpodobně častější u žen, které nikdy nebyly těhotné, dále u kuřaček a u žen tmavé pleti. Podle umístění se myomy dělí na tyto tři typy:

Subserózní myomy

Tyto myomy jsou uložené na zevním povrchu dělohy.

Submukózní myomy

Jsou uložené na jejím vnitřním povrchu a vyklenuté směrem do děložní dutiny.

Intramurální myomy

Myomy prostupující celou děložní stěnou.

Příznaky děložních myomů

Potíže se mohou stupňovat spolu s růstem myomu, k nejčastějším patří právě tyto:

  • silné a často nepravidelné krvácení
  • bolestivá menstruace spojená s premenstruačním nebo postmenstruačním špiněním
  • bolesti v podbřišku a pocity plnosti
  • bolesti zad
  • bolesti při pohlavním styku
  • časté nucení k močení, nepříjemný tlak

Léčba děložních myomů

Myomy, které nezpůsobují obtíže a evidentně se nezvětšují, stačí pravidelně sledovat, ponechávají se tedy, alespoň dočasně, bez léčby. Pokud jsou myomy velmi objemné nebo se výrazně zvětšují a způsobují výše popsané obtíže, je léčba nutná. Její způsob závisí na velikosti a uložení uzlů, na obtížích, které způsobují, na věku, reprodukční anamnéze a plánech ženy ohledně těhotenství. Léčba může spočívat v podávání léků (medikamentózní), jindy může být vhodnější chirurgický zákrok. Jistým kompromisem mezi oběma postupy je léčba z oblasti intervenční radiologie - embolizace děložních tepen.

Zdroj: myomy.cz, deloznimyomy.cz, porodnice.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Afty a jejich účinná přírodní léčba
Fluoridové tablety pro děti - ano, či ne?

Další články

Jak cukr škodí našemu zdraví?
Hubnutí, dieta a zdravá strava

Jak cukr škodí našemu zdraví?

21.10.2016

Omezení cukru se netýká pouze těch, kteří chtějí zhubnout. Množství přijatého cukru totiž zásadně ovlivňuje vznik závažných chorob. Jak překonat chuť na sladké? Víte, že bychom den ...