zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

Chcete se vyhnout rýmě a nachlazení? Pěstujte si rýmovník!

Veronika Tůmová
16.10.2017

Rána už jsou mnohdy pěkně studená a někteří z nás, především pak děti, se už v těchto dnech zase potýkají s rýmou. Rýma dokáže být hodně nepříjemná, komu by se nelíbilo mít od ní aspoň jeden rok pokoj? Možná víme, jak na to. Už jste slyšeli o léčivé rostlince lidově zvané rýmovník? Ta se prý dokáže s rýmou pěkně vypořádat a vám od ní pomoci. Pojďme se tedy seznámit!

Řecký eukalyptus nebo španělský tymián?

Prostě rýmovník! Ano, všechna tato přízviska patří rostlince, o které je právě řeč. Navíc jste o ní mohli slyšet ještě jako o kubánském oreganu. Jde o rostlinu dorůstající zhruba jednoho metru, s oválnými listy, někdy porostlou stříbrnými chloupky, bylinu z čeledi hluchavkovitých. Je to zároveň hezká a dekorativní, u nás stále oblíbenější pokojová rostlina, která vyniká výraznou specifickou vůní, připomínající směs eukalyptu, máty, kafru a meduňky. Hodí se do domácností astmatiků, ulehčuje jim dýchání. Její květy mají bledě modrou až lehce fialovou barvu. Jejím dalším názvem je molice, česky také moud. Tato teplomilná rostlina se ve svém přirozeném prostředí vyskytuje v Africe, na Madagaskaru či v Asii, pochází však z Austrálie.

Rýmovník pomůže nejen od nachlazení

Rýmovník má široké využití, nejvíc je však znám pro své blahodárné účinky v boji proti rýmě a nachlazení, ale i při jejich prevenci. Chcete-li se vyhnout rýmě úplně, stačí pravidelně promnout listy rýmovníku v prstech a inhalovat jejich vůni. Pokud už rýma propukla a inhalování nestačí, můžete si z listů rostliny uvařit odvar nebo čaj, který zároveň pomůže od bolesti hlavy a nepříjemných pocitů tlaku při zánětech dutin. Rýmovník podle všeho také zlepšuje trávení, snižuje vysoký krevní tlak, lépe hojí ranky a popáleniny a také pomáhá rozpouštět ledvinové i žlučníkové kameny. Jeho vůně však rozhodně není příjemná komárům, takže i v létě má své využití a může mu patřit čestné místo ve vaší ložnici. V boji proti otravnému hmyzu bude ještě účinnější v kombinaci s mátou a meduňkou.

Rýma dokáže znepříjemnit život nejen v zimě!

Jak si vypěstovat rýmovník

Rýmovník můžeme pěstovat v bytě celoročně, jediné, co opravdu potřebuje, je dostatek světla. Rostlinu však nedáváme na přímé slunce, to by ji mohlo poškodit. V zimě stále platí dostatek světla, sucho při teplotě cca 15 °C a omezení zálivky. V blízkosti rostliny není dobré větrat, ale nebude jí vadit umístění na parapetu, třeba nad radiátorem. V létě se jí bude dařit venku, snese i občasné vynechání zálivky, rozhodně však nepřelévat! Bylinu udržujeme v požadované velikosti a zaštipujeme, nejlépe do tvaru koule.

Zdroj: Hobby.instory.cz, Ceskestavby.cz, Wikipedie, Jaktak.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Dýně - posílí imunitu v boji proti infekcím
Červená řepa - pro zdraví a sílu v době podzimu

Další články

Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím?
Nemoci a léčba

Podzim je pro zdraví dětí krizové období, co s tím?

07.10.2017

Stačí se podívat z okna, léto je nenávratně pryč a máme tu podzim. S ním na nás začnou dřív nebo později útočit i známá a téměř každoročně se opakující onemocnění. Největším riziků ...