Alergie na ořechy a arašídy: Jak se projevuje a proč vůbec vzniká?
Rádi je zobeme, přidáváme je do kaší i pečených dezertů, neodmyslitelně jsou spjaty s Vánocemi. Všichni si je ale vychutnat nemohou, zejména ti, kteří mají alergii na ořechy. Jak se taková alergie projevuje a proč vlastně vzniká?
Když imunitní systém přehnaně reaguje na bílkoviny obsažené v oříšcích, dá se hovořit o alergii na ořechy – nebo na luštěniny, protože arašídy, na něž bývá taková alergie snad nejčastější, nepatří k ořechům, ale k luštěninám. Tělo s bílkovinou ořechů nakládá jako s potenciální hrozbou a bojuje s ní. Takovou reakci může způsobit i jen malinká část ořechu, kterou spolknete nebo vdechnete.
Proč zrovna ořechy tělu vadí
Aminokyseliny, které se nacházejí v těchto plodech, jsou velmi odolné vůči vnějším vlivům. Výsledkem je, že ani tepelná úprava ani trávení nenaruší jejich strukturu a ta zůstává stále stejná. Někteří lidé jsou na tyto aminokyseliny citliví, jejich tělo s nimi neumí nijak naložit, a tak je vnímá jako patogen a vytváří proti nim protilátky. Ty se k aminokyselinám přichytí, což způsobí, že imunitní systém uvolní chemikálii známou jako histamin. A právě ten spouští projevy, které vytvářejí alergickou reakci.
Jak vypadá alergická reakce na ořechy
Člověk, který má alergii na ořechy a nedopatřením, nebo tím, že to ještě netuší, některý z nich sní, může nástup reakce pocítit hned několika způsoby. Platí přitom, že často přicházejí společně. Jedná se zejména o kopřivku, vyrážku, otok rtů, brnění v ústech nebo krku, o pocit sevření v krku. Teče také z nosu, může bolet žaludek, nastoupit nevolnost a dokonce i zvracení. Pokud některé z těchto projevů zaznamenáte po konzumaci ořechů, neprodleně kontaktujte lékaře. Situace by mohla vyústit až v život ohrožující anafylaktický šok vyžadující zásah zdravotníka, který podá injekci adrenalinu.
Na co si dávat pozor při konzumaci oříšků
Ačkoliv arašídy patří k luštěninám, jak zmiňujeme výše, struktura jejich bílkovin je podobná těm, které obsahují ořechy, a proto spouštějí v podstatě stejnou alergickou reakci. Je tedy pravděpodobné, že když máte alergii na arašídy, budou vám vadit i ořechy, což platí i naopak – kdo má problém s ořechy, nesednou mu arašídy. Z jídelníčku alergiků by tak měly zmizet nejen ořechy jako jsou mandle, kešu, brazilské, vlašské, pekanové, lískové, makadamové, pistácie a kaštany, ale také potraviny, v nichž se mohou vyskytovat. To se týká různých cukrovinek, pečiva, koláčů, sušenek, čokoládových bonbonů (nugát, marcipán), zmrzliny, pudinků, horkých čokolád, různých zahušťovadel, chlebů, tyčinek, ořechových másel, omáček, dresingů a dalších.
Jak se alergie na ořechy léčí
Nejlepší způsob, jak alergii na ořechy léčit, je držet se od nich dál. Bohužel nestačí vynechat z jídelníčku vyloženě ořechy a výše zmíněné potraviny, je třeba být neustále na pozoru a číst etikety, protože ořechy nebo arašídy bývají součástí mnoha různých pochutin, u nichž by vás to ani nenapadlo. Pozor si dávejte i v restauracích a ptejte se, zda pokrm, který chcete zvolit, neobsahuje ořechy, či zda se nepřipravuje na stejné ploše jako cokoliv z ořechů. Stopy ořechů mohou obsahovat i některé kosmetické přípravky.
Vlašské ořechy: Porce zdraví ve skořápce
Jak by měla vypadat první pomoc při alergické reakci
Pokud máte alergii na ořechy a omylem sníte něco, v čem se nacházejí, sledujte, zda nemáte projevy značící nástup anafylaxe – jedná se o potíže s dýcháním, polykáním, svírání na hrudi, bolest žaludku nebo zvracení. Pokud se u vás něco takového objeví, urychleně se dostavte k lékaři nebo si zavolejte sanitku. Lehněte si na záda a pokud máte po ruce epinefrin, aplikujte jej, ale až po 5-15 minutách trvání příznaků, tedy pokud se nezlepší.
Zdroj: www.betterhealth.vic.gov.au, www.webmd.com, www.healthline.com, patient.info
Autor: Kateřina Hájková