Akutní gastritida ve spojení s vánočním hodováním
Advent už doslova klepe na dveře a všichni se těšíme na blížící se vánoční svátky. Názvem dnešního článku bychom vás neradi odradili nebo postrašili, akutní gastritida je však bohužel častým následkem přejídání, kterému se bezmyšlenkovitě oddáváme právě o Vánocích.
Gastritida je onemocnění žaludku, zánět či podráždění jeho sliznice. Gastritida se může objevit náhle, v tom případě jde o akutní gastritidu, nebo se rozvine pozvolna v průběhu delší doby, tento stav je definován jako chronická gastritida.
Jak vzniká gastritida?
Gastritida může vznikat z celé řady příčin, mezi které patří i bakteriální či virová infekce, stres, alkohol, kouření, dlouhodobé užívání některých léků, stavy po chirurgickém výkonu či poúrazové stavy. Může být spojená i s autoimunitním onemocněním či refluxem - opakovaným návratem žluče do žaludku.
Rizikové faktory akutní gastritidy během oslav a svátků
Vánoce, stejně jako jiné svátky, oslavy a další význačné příležitosti pochopitelně dobře zapíjíme a především v jídle si dopřáváme jen to nejlepší. Nikdo se v těchto dnech nechce omezovat, ale přihlédnout k vlastnímu zdravotnímu stavu, zvláště pokud se už u vás příznaky gastritidy ve spojení s jídlem někdy projevily, nelze než důrazně doporučit.
Ke vzniku akutní gastritidy, která vás může překvapit velmi náhle, přispívá nadměrná konzumace alkoholu a kávy, nikotin, těžko stravitelná strava, především pak živočišné tuky, nevhodná či nezvyklá úprava jídel, nevhodná teplota jídla a také koření. Toto vše vede k razantnímu podráždění žaludeční sliznice a zvyšuje náchylnost k účinkům trávicích žaludečních šťáv. Potíže, které mohou takto vzniknout, se někdy příznačně označují jako syndrom čínské restaurace.
Projevy akutní gastritidy
U akutní gastritidy trvají obtíže většinou relativně krátce, několik hodin, ale někdy i dnů. K odeznění příznaků dochází rychle, někdy se mohou jejich dozvuky objevovat déle a mizet pozvolněji. Způsobují nevolnost, nadýmání, zvracení, nechutenství, tlak v epigastriu (horní část břicha mezi žebry), někdy také bolesti hlavy, pocit nepohodlí v oblasti nadbřišku, průjem. Vysoká horečka tyto stavy neprovází, někdy se však mohou vyskytnout krátce trvající zvýšené teploty mezi 37 °C a 38°C.
Prevence vzniku akutní gastritidy a její léčba
Prevencí vzniku akutní gastritidy je především všestranná a zdravá životospráva. Léčba spočívá zejména v dietě a klidu na lůžku. První dva dny podáváme jen čaj po malých doušcích a postupně obnovujeme příjem potravy nedráždivou stravou. Přechod na normální stravu je vhodný asi za týden, pokud se stav zlepšuje a cítíte se celkově lépe. Při průjmech a zvracení pijeme dostatek tekutin. I po odeznění akutních žaludečních potíží se vyhýbáme smaženým, kořeněným a tučným pokrmům, nadýmavé zelenině, čokoládě a alkoholu.
Rychlá pomoc při akutním záchvatu gastritidy
Při kolikovitých bolestech uleví teplý obklad na břicho nebo podání spasmolytik, např. Algifen kapky či Buscopan tablety. Při průjmu užívejte adsorbencia - aktivní uhlí (Carbotox, Carbocit, Carbosorb) či Smectu, rovněž pomohou střevní antiseptika jako Endiaron.
Zdroj: spektrumzdravi.cz, vitalion.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová