10 zaručených rad, jak zlepšit paměť
Zdá se vám, že už si nejste schopni zapamatovat tolik, co dříve? Je dokázáno, že s přibývajícím věkem paměť slábne. Stejně tak dobře však už dnes víme, že s pamětí je to jako se svaly. Je třeba ji posilovat a udržovat v kondici, jinak ochabne a zleniví. Jedině procvičováním a trénováním paměti můžeme předejít či oddálit případné onemocnění v pozdějším věku.
Jak a čím tedy paměť účinně a efektivně posilovat?
1. Pravidelný pohyb
Nemusíte hned začít holdovat vrcholovému sportu, stačí třeba půl hodiny rychlé chůze denně nebo několikrát do týdne. Zapomeňte na výtah a vyšlápněte si schody. Vhodné je také různé protahování, mírné posilování i delší procházky.
2. Zdravější jídelníček
Je to už trochu obehrané, ale tím neméně efektivní. Vsaďte na dostatek ovoce a zeleniny, zkuste celozrnné pečivo, omezte uzeniny, cukr a tuky. Nekuřte, omezte pití kávy a slazených nápojů. Zkuste je nahradit ovocnými a zeleninovými šťávami, občas si dejte bylinkový čaj a pijte dostatek vody.
3. Každodenní aktivita a styk s přáteli
Nezůstávejte sami doma a nestraňte se společnosti! Udržujte kontakt a dobré vztahy se sousedy, zapište se třeba do vzdělávacích kurzů pro seniory, účastnit se můžete i speciálních akcí určených k procvičování (joggingu) paměti.
4. Luštěte křížovky a čtěte!
Četba a luštění křížovek patří k nejlepším způsobům pravidelného procvičování paměti. Pokud vás tyto činnosti vyloženě baví, máte vyhráno! Stejně tak můžete vzít do ruky slovník a pokusit se zapamatovat si každý den několik nových cizích slov.
5. Vyhýbejte se nadměrnému stresu
Snažte se méně rozčilovat a dostávat se do psychicky vypjatějších situací. Najděte si nového koníčka. Stresu vás zaručeně zbaví práce na zahrádce, malování, práce s keramikou a podobně.
6. Omezte cigarety i alkohol
Snažit se omezit či přestat kouřit by mělo být samozřejmé, i když toto bohužel nepatří k těm nejméně obtížným výzvám. Alkohol si můžete dopřát příležitostně a střídmě.
7. Pozor na léky na spaní
Při pravidelném a dlouhodobém užívání mohou vést ke zhoršení paměti a dalších mozkových funkcí. Rozhodně po nich tedy nesahejte příliš často a vždy raději po konzultaci s lékařem.
8. Jezte ryby!
Látky obsažené v rybím mase a mořských plodech (omega-3 mastné kyseliny), pomáhají ochránit mozek před stárnutím a nemocemi, které je provází. Tyto látky se dají jen těžko získat z jiných potravin. Ryby by proto určitě neměly chybět ve vašem jídelníčku, pokud se cítíte ohroženi právě zhoršováním paměti. Konzumací ryb také snižujete riziko vzniku demence.
9. Potravinové doplňky a léky pro zlepšení paměti
O této možnosti se předem poraďte se svým lékařem. Potravinové doplňky určitě nekupujte bez odborného doporučení. U léků jsou známy vedlejší účinky, výsledky dlouhodobého testování i míra účinnosti, mohou být proto ve vašem případě vhodnější volbou.
10. Hlídejte si hmotnost a krevní tlak
Podle některých studií má na činnost mozku a paměťové funkce vliv také obezita a vysoký krevní tlak. Vyšší riziko vzniku paměťových poruch tak podle nich hrozí například lidem s hodnotou BMI kolem třiceti.
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová