Kousání nehtů může být projevem stresu a úzkosti
Kousání nehtů je návyk často spojený se stresovým napětím. Někdo si může kousat nehty pouze z dlouhé chvíle, ale mnozí si je koušou právě vlivem stresu nebo podráždění.
Okusování nehtů může být i naučený návyk, který dítě pochytí od svých rodinných příslušníků. Projevem nervového vypětí nemusí být pouze kousání nehtů, ale třeba i cucání palce, tahání či kroucení vlasů, skřípání zuby nebo drbání a škrábání se.
Spousta lidí si kouše nehty, aniž by si to uvědomovala, i při jiných aktivitách jako např. při čtení, sledování televize nebo telefonování.
Kousáním nehtů se míní kousání nehtů samotných, ale i okolní kůžičky a měkkých tkání kolem nehtů.
Kdo si kouše nehty?
Lidé každého věku si koušou nehty.
- Kolem 50% dětí, mezi 10ti a 18ti lety věku si už někdy nehty kousalo a nebo si koušou nehty dodnes. Častěji se vyskytuje kousání nehtů u dětí v období puberty vlivem pubertálních změn.
- 23% tvoří mladí dospělí, ve věku od 18 do 22 let.
- Zbývající dospělí tvoří pouze malé číslo. Nejvíce lidí přestane s kousáním nehtů kolem 30ti let věku. Muži, kteří se svého návyku nezbaví, tvoří asi 10%.
- Chlapci si koušou nehty mnohem častěji než dívky.
Co pomáhá proti kousání nehtů
Existuje několik způsobů, jak tento návyk odbourat.
- Udržujte své nehty upravené. Pečováním o vaše nehty můžete pomoci ke snížení nežádoucího návyku tím, že se budete snažit své nehty udržet stále atraktivní.
- Pravidelně provádějte manikúru a užívejte lak na nehty. Muži mohou užít bezbarvý lak na nehty. Umělé nehty mohou též přispět ke skoncování s tímto návykem, ale také vlastní nehty ochrání a podpoří jejich samotný růst.
- Nalakované nehty chutnají hořce a tak každý pokus o jejich kousání může být zároveň varovným signálem, že si nehty nekousat!
- Pokud cítíte úzkost nebo stres, vyzkoušejte protistresové techniky.
- Pokud se přistihnete, že si koušete nehty, vyzkoušejte jinou aktivitu např. kreslení, čtení, psaní nebo mačkání antistresového balónku.
- Noste rukavice nebo obarvené nálepky - můžou připomínat chtíč skoncovat s tímto návykem.
Děti si koušou nehty mnohem častěji, mají-li nějaký problém ve škole nebo s kamarády. Z tohoto důvodu je vhodné o škole, učitelích a kamarádech s dětmi mluvit a event. vypozorovat nějaký možný problém. Při odhalení příčiny kousání nehtů je pak lehčí najít vhodnější opatření a léčbu proti tomuto návyku.
Co hrozí při kousání nehtů?
- Citlivé, bolavé, zhnisané a zarudnuté konečky prstů.
- Krvácení kolem nehtového lůžka.
- Infekce nehtového lůžka, ale i úst a dásní.
- Narušení normálního růstu nehtů a jejich deformity.
Máte s kousáním nehtů osobní zkušenost? Máte ve svém okolí lidé, kteří si nehty koušou? Dokážete říct jaká je příčina tohoto zlozvyku u Vás?
Autor: Alena Mrákotová