Tropická vedra, prudká ochlazení a bouřky - co na to naše zdraví a psychika?
V posledních letech nás trápí časté teplotní výkyvy. Náhlé vedro střídá prudké ochlazení, následují bouřky, často znatelně kolísá tlak. Změny počasí pociťujeme fyzicky i psychicky, velkou zátěží jsou pak především pro chronicky nemocné, seniory a děti.
Vysoká vedra, náhlé bouřky a změny tlaku vzduchu špatně snáší většina z nás. Co se při prudkých výkyvech teplot a změnách počasí děje v těle, jak si s tím náš organismus musí poradit a co pro sebe můžeme udělat my?
Horka často přivodí podráždění a únavu, nezřídka i celkový kolaps
Vedro je zátěž na srdce a dává zabrat i cévního systému. Tělo se snaží udržet stálou teplotu těla pocením, což je namáhavý proces. Obvykle pociťujeme změny nálad, podrážděnost, která může přejít i v agresivitu, neschopnost soustředit se a nepozornost, ale také bolesti hlavy a kloubů, jsme malátní a špatně se nám spí. Lidé s chronickým onemocněním pak mohou mít i závažnější problémy, jejich stav se může celkově zhoršit, zvyšuje se riziko infarktu či mozkové příhody. Při dehydrataci pak může dojít např. ke zhoršení funkce ledvin. Hůře bývá také astmatikům, lidem trpícím migrénami nebo epilepsií.
Jak se přizpůsobit tropickým teplotám?
Základem je samozřejmě pitný režim, k dehydrataci totiž může v letních dnech dojít daleko rychleji, než myslíme. Pijte vodu, vlažné ovocné a slabší bylinné čaje, vyhněte se přeslazeným limonádám, kávě a alkoholu. Jezte lehce a střídmě, volte prodyšné oblečení a vyhněte se přílišné fyzické námaze. Venku se pak vyhýbejte přímému slunci, používejte sluneční brýle a kvalitní opalovací krémy. Děti udržujte ve stínu a hlídejte jejich pitný režim. Místo sladkostí jim častěji nabízejte ovoce a zeleninu, které osvěží a doplní tekutiny.
Co když se prudce ochladí?
Náhlé ochlazení způsobí zrychlení tepu a zatíží srdce. Tělo se snaží rychle zvýšit vnitřní tělesnou teplotu a zabránit únikům tepla. Důsledkem náhlého ochlazení bývá snížení obranyschopnosti organismu, potíže mohou nastat u nemocných s poškozením koronárních cév. Často se také divíme, proč máme uprostřed léta rýmu či dokonce angínu, u citlivých jedinců dochází i k prohloubení depresí.
První a účinnou pomocí je včas zareagovat na změnu počasí a dobře se oblékat, organismus také pocítí potřebu více a vydatněji jíst. Na prudká ochlazení však budete nejlépe připraveni pravidelným a celoročním posilováním imunitního systému, např. otužováním, pohybovou aktivitou a navštěvováním sauny.
Kolísání tlaku dokáže potrápit. Co dělat při zjevných potížích?
Prudké změny tlaku mění srdeční rytmus, často vyvolávají silné bolesti hlavy a migrény. Kolísání tlaku často provází změny počasí a spousta lidí tyto změny ihned pozná. Velkou zátěž představuje zejména pro kardiaky. Trpíte-li nízkým tlakem, začnete nejspíš pociťovat závrať, únavu, při rychlém vstávání se vám zatočí hlava, dělají se vám mžitky před očima. Je nutné tyto pohyby omezit, vyhnout se dlouhému stání, hodně pít a z dlouhodobého hlediska upravit životosprávu tak, aby vyhovovala zdravějšímu životnímu stylu. Doporučuje se pití slazeného černého čaje. Lidem s vysokým tlakem se špatně spí, trápí je bolesti hlavy. Proto by měli omezit tučnou stravu, sůl, alkohol a kouření.
Zdroj: prozeny.cz, rozhlas.cz
Foto: Pixabay.com
Autor: Veronika Tůmová