Sezóna nachlazení udeřila, braňte se!
Období chřipek a nachlazení je tady. Infekce na vás číhá za každým rohem, ubránit se jí není žádná legrace. Ucpaný a odřený nos, bolestivé polykání, nechutenství, slabost, že sotva dokážete zvednout hrnek s čajem. Také vám z této představy běhá mráz po zádech? Žádné strachy, poradíme vám, jak se se zdravotními neduhy sychravého počasí spolehlivě vypořádat.
Co je nachlazení?
Někteří zaměňují nachlazení za chřipku, proto si pojďme nejprve ujasnit, co je co. Nachlazení je infekční virové onemocnění horních cest dýchacích způsobené oslabením imunitního systému. Nastupuje postupně a jeho symptomy se v průběhu mění. Chřipka naopak udeří náhle, přičemž symptomy se na sebe nabalují. Teplota může být při nachlazení lehce zvýšená, ale na rozdíl od chřipky se nad 38 °C vyšplhá jen velice zřídka.
Mezi hlavní doprovodné příznaky nachlazení patří pálení v krku, vodnatá rýma, kýchání a ucpaný nos. Může se objevit i chrapot a kašel. Nachlazení je doprovázeno únavou, malátností a mírnou bolestí hlavy, která se objevuje většinou v souvislosti s rýmou. Trvá 7 až 10 dní, během prvních tří dnů je vysoce nakažlivé. Pokud se po uplynutí této doby zdravotní stav nezlepší, existuje možnost, že se k němu přidala bakteriální infekce. V tom případě navštivte lékaře kvůli nasazení antibiotik. K přenosu nákazy dochází jak vzduchem, tak fyzickým kontaktem. Stačí se tedy chvíli nacházet v jedné místnosti s nemocným a je to.
Prevence, o tu tady běží
Ačkoliv podzimní a zimní počasí na vznik nachlazení nemá přímý vliv, vlhko a chlad už ano. Oslabují imunitu, a činí tak organismus náchylnější k nemocem. Proto byste měli imunitu preventivně posilovat a nedat infekci žádnou šanci. Strategie je prostá:
1. Buďte v teple
Nenechte se zmást rozvernými slunečními paprsky, které i v tuto dobu občas prosvitnou skrze zamračená oblaka. Vždy dbejte na to, abyste byli teple oblečení a neprochladli. Stejně tak si ale dávejte pozor na náhlé změny teplot, pokud přecházíte z interiéru ven. Místnosti bývají často přetopené a teplotní šok nevěstí pro tělo nic dobrého.
2. Často si myjte ruce
Nepochybujeme o důkladnosti vaší hygieny, v chřipkové sezóně na ni však myslete ještě intenzivněji. Stačí si po příchodu domů a před každým jídlem důkladně mýt ruce teplou vodou alespoň po dobu 20 vteřin. Pro všechny případy je dobré nosit u sebe dezinfekci rukou.
3. Spěte
Jestli něco imunitu trhá na kusy, pak nedostatek spánku. Pokud si nedopřejete aspoň 7 až 8 hodin spánku denně, začne organismus slábnout, hůř se tedy brání virům i bakteriím a na nemoci je úplně jako magnet.
4. Bojujte stravou
Jezte zdravě! Dopřávejte si obiloviny jako oves či ječmen, které obsahují beta-glukany, látky, jež posilují imunitu a napomáhají tělu v boji s infekcí. Dalším nepřítelem nákazy je látka allicin. Ta působí jako přírodní antibiotikum a naleznete ji v cibuli nebo v česneku. Med zase působí antisepticky i dezinfekčně. Ve vašem jídelníčku by měl mít své zastoupení také vitamín C v podobě čerstvých citrusů.
5. Vyzbrojte se doplňky stravy
Během rizikového období se rozhodně vybavte doplňky stravy, které posilují imunitu. Ideálně v podobě homeopatik a přípravků na přírodní bázi, které vás obrní bez nežádoucích vedlejších účinků.
Pokud se však dostanete do úzkých a virus si k vám přeci jen najde cestičku, nezbývá než zahájit protiútok. Jakým způsobem? Přečtěte si, jak bojovat proti nachlazení rychle a efektivně!
Autor: Komerční prezentace